Trump’ın Lübnan açıklaması ne anlama geliyor

27.07.2017 10:15

Kişi Okumuş

0 Yorum

Trump’ın Lübnan açıklaması ne anlama geliyor

Göktürk Tüysüzoğlu

Trump, Lübnan’da “çok ince” bir çizgi üzerinde yürüyen siyasi dengeyi bozabilecek bir açıklama yaparak, Lübnan’ın IŞİD, El Kaide ve “Hizbullah” terörüne karşı bir savunma hattı olduğunu açıklamış. Bu açıklamayı tam olarak Lübnan Başbakanı ve Körfez Emirlikleri ile Washington’un “iyi çocuğu” Sünni asıllı Saad Hariri ABD’yi ziyaret ederken sarf etmiş.

Bilmiyorum kendisine ne kadar anlattılar (!) ama Lübnan’da işler farklı işliyor. Zira Hizbullah, Saad Hariri’nin başında olduğu koalisyon hükümetinin bir parçası (2 bakanı var) ve Lübnan Ordusu ile birlikte Suriye sınırındaki El Nusra ve IŞİD yapılanmalarına karşı birlikte mücadele ediyor. Açık söylemek gerekirse, Hizbullah, Lübnan Ordusu’ndan çok daha güçlü ve organize bir yapıda.

Üstelik Hizbullah’ın ülkede büyük bir nüfusa sahip olan Şiiler arasında çok önemli bir desteği var (özellikle Emel Hareketi ile ilişkileri çok önemli) ve Hıristiyan aktörlerle de (başta Cumhurbaşkanı Michel Aoun olmakla birlikte) çok iyi ilişkileri bulunuyor.

Hizbullah’ın Tahran’dan askeri ve siyasal destek aldığı ve ideolojik/dinsel anlamda İran’ın müttefiki olduğu bir sır değil. Ancak Lübnan öyle bir ülke ki, burada her siyasi aktörün her toplumsal grubun bir dış destekçisi/müttefiki bulunuyor. Bu bağlamda, Hizbullah’ı eleştirmek pek de matah bir durum değil. Ne var ki, sosyal yardım organizasyonları, organize görüntüsü ve Selefi hareketlere karşı verdiği mücadele, İsrail karşıtı tutumuyla birleştiği noktada Hizbullah’ın meşruiyetini arttırıyor.

Anlaşıldığı kadarıyla, Trump, Hizbullah’ın İsrail’e yönelik tutumundan ve Suudiler ile İran arasındaki gerginlikte Tahran tarafında yer almasından dolayı böyle bir açıklama yapmak gereği duydu. Ne var ki, bu açıklama Lübnan’ın toplumsal/siyasal gerçeklerinden çok uzak görünüyor.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.