“Türkiye-İran Dostluğu Öyle Bir Anahtardır ki, Batı Asya’ya Huzur Getirir”

11.07.2017 16:50

439 Kişi Okumuş

0 Yorum

“Türkiye-İran Dostluğu Öyle Bir Anahtardır ki, Batı Asya’ya Huzur Getirir”

Vatan Partisi Genel Başkan Doğu Perinçek önderliğindeki heyet, dün İmam Hamanei’nin Başdanışmanı Ali Ekber Velayeti ile görüştü. Doğu Perinçek, Velayeti ile ortak bir basın açıklaması yaptı.

Barzani yönetiminin “referandum” kararında tepki gösteren Ali Ekber Velayeti ortak basın açıklamasında şunları söyledi:

“Irak’ın toprak bütünlüğünün bozulmasına biz kesinlikle karşıyız. Böyle bir referandumun yapılması, bölgedeki tüm ülkelerin toprak bütünlüğüne karşı bir eylemdir. Sayın Perinçek’in, kurulacak Kürdistan’ın ikinci bir İsrail olacağı tespiti doğrudur. Görüşmede Irak’ın toprak bütünlüğünü savunduğumuzu vurguladık. Irak’ın toprak bütünlüğünün zarar görmesine kesinlikle izin vermeyeceğiz.

“İran ve Türkiye’nin ilişkileri tarihi, dini, kültürel alanda her zaman çok kuvvetlidir ve ilişkilerimizin daha iyi seviyeye ulaşması için yeni fırsatlar oluşturacağız. Tüm alanlarda, ekonomi ve siyaset alanlarında iki ülke iyi bir zeminde hareket ediyor ve bundan sonra daha da sağlam bir zeminde hareket edecek.

“Bölge ülkelerinin tamamına olan tehditlerin karşısındayız. Özellikle Suriye, Irak, Lübnan, Yemen, Katar ülkelerine olan tehditlerin karşısındayız. Geldiğiniz için zat-ı alinize teşekkür ediyorum. Sıcak havalarda buraya geldiniz, inşallah bu sıcaklık ilişkilerimize ve emperyalizme karşı mücadelemize de yansıyacak.”

Vatan Partisi Genel Başkanı Perinçek ise şunları söyledi:

Amerika ve İsrail’in bölgedeki tüm ülkeler için tehdit olduğunu belirten Perinçek, ‘Bağımsız Kürdistan’ projesine neden karşı çıktıklarını şu sözlerle anlattı:

Bölgede büyük Kürdistan’ın kurulması, İkinci İsrail’in kurulması anlamındadır. Onun adı Kürdistan’dır, ama Kürtlükle bir ilgisi yoktur. Amerikan silahıyla, İsrail silahıyla Kürdistan olmaz. Ama Amerika ve İsrail’in başarıya ulaşması mümkün değil. Kürt kardeşlerimiz da hiçbir şekilde Amerika ve İsrail tarafından ateşe sürülmeyi kabul etmeyecektir.

“Bu Amerika ve İsrail tehditleri bizi daha çok birleştirecek. Birbirimize daha çok sarılacağız. Türkiye ile İran arasındaki kardeşlik, dostluk gelişecek. Biz İran’a sonuna kadar güveniyoruz. Batı Asya’da beraberlik, birlik kuracağız. Huzur getireceğiz. Türkiye-İran dostluğu öyle bir anahtardır ki, Batı Asya’ya huzur getirir, barış getirir, hatta dünya barışında bile Türkiye-İran dostluğunun çok önemli tarihi rolü olacaktır. Bizim binlerce yıllık kardeşimiz, dostumuz olan İran Milleti’ne de sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz.”

Perinçek, Velayeti ile görüşmesinin ardından İran İslami Şura Meclisi Dış Politika ve Milli Güvenlik Komisyonu Başkanı Alaaddin Brucerdi ile bir araya geldi. Bu görüşmede de bölgesel gelişmeler ve Barzani’nin bağımsızlık referandumu girişimi ele alındı.

Aydınlık

İlgili Terimler :

YORUMLAR