Ukrayna Rusya’yı resmen ‘saldırgan ülke’ ilan etmeye hazırlanıyor

29.08.2017 16:34

470 Kişi Okumuş

0 Yorum

Ukrayna Rusya’yı resmen ‘saldırgan ülke’ ilan etmeye hazırlanıyor

Ukrayna Devlet Başkanı’nın Rada temsilcisi İrina Lutsenko, Donbass bölgesinin yeniden Ukrayna ile birleştirilmesine yönelik yasa tasarısında Rusya’nın ‘saldırgan ülke’ olarak adlandırılacağını açıkladı.

Ukrayna’nın 5. Kanal’ına konuşan Lutsenko, yasa tasarısının ‘yüzde 99.9 tamamlandığını, parlamento gündemine alınmaya hazır olduğunu’ ve Ukrayna’nın bu konuda (Rusya, Ukrayna, Almanya ve Fransa’nın oluşturduğu) Normandiya Dörtlüsü ülkeleriyle görüşmeler yaptığını belirtti.KAVRAM İLK KEZ YASALARDA YER ALACAK

“Böylelikle ‘saldırgan Rusya’ kavramı ilk kez yasalarda yer alacak” diyen Lutsenko, Donbass’ın yeniden Ukrayna ile birleştirilmesine yönelik yasa tasarısında Birleşmiş Milletler (BM) Tüzüğünün öz savunma ile ilgili 51. Maddesine atıfta bulunulduğunu hatırlattı.

‘Rusya’nın saldırgan ülke olduğuna dair kavram ilk kez yasal düzeyde ortaya çıkarılacak’ diyen Lutsenko, Donbass’ın yeniden Ukrayna ile birleştirilmesine yönelik yasa tasarısında Birleşmiş Milletler (BM) Tüzüğü’nün öz savunma ile ilgili 51. Maddesi’ne atıfta bulunulduğunu hatırlattı.

‘SAVAŞ DEĞİL, KENDİNİ SAVUNMA’Lutsenko, “Bu, Ukrayna’nın kendini savunma hakkının bulunduğu anlamına geliyor. Bir kez daha tekrarlıyorum, savaş değil, kendini savunma. Bu Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) yatırımcılar için bize kaynak sağlaması için yapılan bir şey” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma vekili Ruslan Balbek, bu adımının Kiev’e Rus ve Ukrayna halklarının aralarındaki son bağlantıları koparma imkânı tanıdığını ileri sürdü. Rus vekil, Moskova’nın yasal düzeye taşınan ‘saldırganlığının’ öncelikle iki ülkenin fertlerinden oluşan karma aileleri ve Rusya’ya kazanç sağlama amacıyla giden Ukraynalıları olumsuz etkileyeceğini ifade etti.

Ukrayna Devlet Başkanı Pyotr Poroşenko daha önce Rada’nın incelemesine sunulacağını belirttiği yasa tasarısı, vekillerin ifadeleriyle Kiev’in kontrolünde olmayan toprakları ‘işgal altındaki topraklar’ olarak kabul edilmesini ve Ukraynalı askerlerin ‘operasyon’ formatına geçişlerini öngörüyor.

İlgili Terimler :

YORUMLAR