Uluslararası Af Örgütü’den BM’ye Arabistan Tepkisi

26.08.2017 16:56

Kişi Okumuş

0 Yorum

Uluslararası Af Örgütü’den BM’ye Arabistan Tepkisi

Uluslararası Af Örgütü BM’den Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyonun Yemen’de işlediği cinayetlerle ilgili kapsamlı soruşturma başlatmasını talep etti.

Suudi koalisyonun binlerce sivilin ölümüyle sonuçlanan Yemen’in başkenti Sanaa’ya yaptığı hava saldırısının ardından Uluslararası Af Örgütü Suudi Arabistan’ın işlediği bu cinayetin soruşturulmasını talep etti.

Uluslararası Af Örgütü Batı Asya Bölümü Müdürü Lane Malev bir bildiri yayımlayarak: “Suudi Arabistan’ın Yemen’de işlediği son cinayet hakkında acil bir araştırma yapılmalıdır.” talebinde bulundu. Suudi Arabistan’ın uygulamaları uluslararası kanunlara aykırı ve insan haklarının ihlaliydi.

Suudi Arabistan’ın Cuma günü Yemen’in başkenti Sanaa’ya yaptığı hava saldırısında en az 14 sivil şehit olurken 10 kişi de yaralandı. Saldırıda ölenlerin en az 5’i çocuklardan oluşuyor. Öyle ki BM geçtiğimiz yıl Suudi Arabistan’ın adını çocuk hakları ihlalcileri listesinden çıkarmış ve bu nedenle insan hakları örgütlerinin yoğun eleştirilerine maruz kalmıştı.

BM insan Hakları Komisyonunun verilerine göre, Yemen’de geçtiğimiz hafta en az 58 sivil öldü öyle ki ölenlerin 42’si Suudi koalisyon güçleri tarafından yapılan saldırıda hayatını kaybetti.

 Rasthaber
İlgili Terimler :

YORUMLAR