Yemen; “Teröristlerin Mezarlığı”

12.07.2017 10:00

Kişi Okumuş

0 Yorum

Yemen; “Teröristlerin Mezarlığı”

Yemen Yüksek Siyaset Meclisi Genel Sekreteri Yasir el Hori Yemen’de yayılmakta olan veba salgını ve son gelişmeler hakkında değerlendirmede bulunarak veba salgının ülkede kasten ve bilinçli olarak istendiğini vurguladı.

Arabistan ve BAE’den Her Türlü Cinayet Beklenir

Veba salgınına yönelik yürütülen medya saldırıları ve salgının yayılmasına yönelik sağlık önlemlerinin engellenmesi hakkında açıklamalarda bulunan Yasir el Hori, düşmandan her türlü cinayeti beklediklerini belirterek; “Suud rejimi ve Birleşik Arap Emirliklerinin Yemen halkına yönelik katliam ve cinayetleri nükleer saldırı veya biyolojik saldırılardan daha fazla Yemen halkına zarar vermiştir. Bu nedenle ülkede yayılmakta olan veba salgının nereden kaynaklandığını ve bu salgından kimlerin sorumlu olduğunu tespit etmek için bir araştırma komisyonu kuruldu ve araştırma komisyonundan gelecek olan sonucu beklemekteyiz” ifadelerini kullandı.
El Hori, salgından etkilenenlerin yüzbinlere ulaştığını vurgulayarak “Şuana kadar veba salgınından hayatını kaybedenlerin sayısı 1700 kişiye ulaştı” bilgisini verdi.
Yemen Ordusu Ve Halk Komitelerinin Başarısı Ve Düşmanın Uğradığı Erozyon
Yasir el Hori, Amerika ve Suudi koalisyonun başkent Sana’ya yaklaştıklarına dair iddialar hakkında “Yemen ordusu ve Halk Komiteleri şuana kadar işgal güçlerini erozyona uğratmada başarılı oldular. Düşmanın Yemen ordusunun hareketlerini felç ettiği ve Sana kentine yaklaştığına yönelik haberleri yalandan ibarettir. Yemen halkı azmi ve mücadelesini tüm dünyaya göstermiştir” açıklamasını yaptı.

Sana’ya Yaklaşıldı Söylentisinden Faydalanma

“İşgal güçleri her ayın sonunda ve paralı askerlerinin ödemesini yapacağı zaman başkent Sana’ya yaklaştık söylentisini ortaya atarak sahada üstün olduklarını göstermeye çalışmakta. Oysaki durum tam tersidir” diyen Yasir el Hori, Yemen ordusu ve Halk Komitelerinin Suud rejimine ait savaş gemilerini füze ile hedef alması hakkında; “Yemen Ordusu ve Halk Komiteleri askeri ve deniz gücünü artırarak özellikle sahil kentlerinde savunma hattını oluşturmayı hedefledi. Bunda da gayet başarılı olarak uluslararası deniz trafiğinde kontrolü sağladı. Ve bu şekilde Yemen sahillerinde bulunan Suud rejimi ve BAE’ye ait savaş gemilerini ve botları rahatlıkla hedef almaktadır” açıklamasını yaptı.

Yemen; “Teröristlerin Mezarlığı”

Yasir el Hori açıklamalarının bir diğer bölümünde Irak’ta ve Suriye’de ağır yenilgi alan IŞİD terör örgütünün Amerika tarafından Afganistan ve Yemen’de kullanılmak istendiğine işaret ederek “Yemen ordusu ve Halk Komiteleri 2015 yılında başlayan savaştan bu zamana kadar tek bir gün dahi mücadeleden ve direnişten el çekmeyerek dünyaya azim ve gücünü göstermiştir. Bu nedenle Yemen, Amerika ve işbirlikçileri tarafından kullanılan tüm teröristlere mezar olacaktır” dedi.
Yemen Yüksek Siyaset Meclis üyesi EL Hori, açıklamalarının devamında birçok teröristin Türkiye uçaklarınca Aden’e getirildiklerini ve teröristlerin bölgedeki tüm plan ve programlarının Amerika ve İngiltere tarafından hazırlandığını vurgulayarak; “Amerika ve İsrail’in IŞİD terör örgütünü kullanmak ve yeni senaryolarını hayata geçirmek istediği yer hiç şüphesiz Yemendir” ifadelerini kullandı.

Yemenlilerin Hac İbadetinden Mahrum Edilmesi

Yemenlilerin bu yıl Hac ibadetinden mahrum olup olmayacakları hakkında sorulan bir soruya cevap veren el Hori, Suud rejiminin Yemen’i işgal ettiği ilk günden itibaren Yemen halkının Hac ibadetinden mahrum bırakıldığını belirterek; “bu yılda bunu tekrarlanacağını öngörmek çok zor değil. Yemen havayolu Aden dışında şuan için kullanılmamakta ve karayolları ise savaş alanlarına dönüştü” açıklamasını yaptı.

Katarlıların Hac İbadetinden Mahrum Edilme İhtimali

Yemen Yüksek Siyaset Meclisi üyesi Yasir el Hori, açıklamalarının devamında Suud rejiminin politikaları neticesinde Yemenlilerin kendisi hakkındaki olumsuz düşünceyi daha fazla artırdığını belirterek; “3 yılı aşkındır Yemen halkı farklı bahanelerle hac ibadetlerinden mahrum bırakılmaktalar. Yemen halkının büyük çoğunluğu Mekke ve Medine gibi kutsal mekanların Al-i Suud rejimi tarafından işgal altında olduğunu düşünmekte. Siyasi düşman olarak gördüğü Yemen halkına bu yasakları getiren Suud rejimi şuan diplomatik kriz yaşadığı Katarlılara da haçtan mahrum edebilir ifadelerini kullandı.
Yemen halkının tüm açlığa ve zorluklara rağmen 800 gün önceden bu zamana kadar kendi rehberlerinin arkasında durmaya devam ettiklerini belirten el Hori; “San’a ve diğer şehirlerde hiçbir zaman halk gösterileri ve yürüyüşlerde olaylar çıkmadı. Geçtiğimiz Kudüs gününde olduğu gibi halk, yürüyüşlere büyük bir katılım göstermekte” açıklamasını yaptı.
Yemen’deki gelişmelerin ülkenin ilerideki siyasi durumu hakkında dolaylı bir referanduma doğru gidip gitmediğine dair soruya yanıt veren el Hori; halkın, Yemen’in devrim lideri Abdulmalik el Husi’ye bağlı olduğunu ve diğer Arap halklarından farklı olarak liderlerinin arkasında durduklarını belirterek, “Yemen halkı düşmanın hile ve oyunlarına karşı bilincini korumakta ve düşmanın ülkede kargaşa çıkartmasına izin vermemektedir” ifadelerini kullandı.
Suud Rejimi ve BAE’nin Yemen’de Siyasi Çözümü Engelleme Girişimleri
“Yemen’de farklı siyasi gruplar bir araya gelerek Milli Kurtuluş Hükumeti ve Yüksek Siyaset Meclisi’ni kurdular. Tüm bu gruplar Yemen’de siyasi çözüm sağlamak için müzakere yolunu açmaya çalıştı ancak Suud rejimi ve BAE, paralı askerleri ile her türlü siyasi çözümün önünü almaya çalıştı” diyen Yasir el Hori, BM’nin Yemen’e gönderdiği yetkilinin Suud rejimi tarafından sadece mesaj taşıyan bir postacı olarak görüldüğünü belirterek “öyle ki BM yetkilisi Suudi koalisyonun megafonu haline geldi” dedi.

RASTHABER

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz