Yıldırım: IKBY’ye yönelik somut adımlar atılmaya başlandı, temsilcisine ‘Geri gelme’ dedik

28.09.2017 17:02

Kişi Okumuş

0 Yorum

Yıldırım: IKBY’ye yönelik somut adımlar atılmaya başlandı, temsilcisine ‘Geri gelme’ dedik

Başbakan Binali Yıldırım, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nde (IKBY) yüzde 93 ‘evet’ oyu çıkan bağımsızlık referandumu sonrası somut adımlar atılmaya başlandığını, IKBY’nin temsilcisinin Türkiye’ye tekrar gelmemesi yönünde bildirim yapıldığını söyledi.

Kürdistan Demokrat Partisi’nin (KDP) Erbil’de bulunan temsilcisine “Türkiye’ye geri gelme” denildiğini söyledi.

Yıldırım, IKBY’ye yönelik adımlar atılıp atılmayacağı konusunda şu ifadeleri kullandı:

“Somut adımlar gayet tabii ki atılacak, atılmaya başlandı. Şu anda Erbil’in Kuzey Irak yönetiminin Türkiye’deki ofisinde görevli kişinin Kuzey Irak’tan tekrar gelmemesi yönünde Dışişleri Bakanlığımız bildirimi yaptı. Irak Başbakanı Haydar el-İbadi’yle yaptığımız görüşmede de, özellikle Irak Meclisi’nin aldığı karar çerçevesinde, hudut kapılarının, havaalanlarının Irak merkezi hükümetince devralınmasıyla beraber Türkiye de artık Irak’a yönelik her türlü ekonomik, ticari, diplomatik ilişkilerini merkezi hükümetle beraber yürütecek. Bunun da kararını aldık.”

ÇALIŞMALARIMIZI SÜRDÜRECEĞİZ’Yıldırım, sözlerine şöyle devam etti:

“Bölgede bir parçalanmaya yol açacak faaliyetler, sınır değişiklikleri ve burada oluşturulmaya çalışılacak yapay devletçikler bölge huzurunu, güvenliğini tehdit edecek gelişmelerdir. Bu konularda İran, Türkiye, Irak olarak yakın işbirliği içerisinde çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Hedefimiz gerek İran’da gerek Irak’ta, Türkiye’de yaşayan Kürt, Türkmen, Arap, farklı etnik gruptaki insanlar değil, bu kararı inatla alan, bütün dünyayı karşısına alarak bu referandumda ısrar eden yönetimdir. Doğan sonucun sorumluluğu da onlara ait olacaktır.”

Yıldırım, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı’na aday gösterilen Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’la ilgili olarak da “Başarılı olacağına inanıyorum” dedi ve şunları kaydetti:”Belediye başkanlarımızın vatandaşın beklentilerine, ihtiyaçlarına, taleplerine azami özeni göstermesini bekliyoruz. Bu konuda zafiyet içinde olan varsa, bazı şayialar, usulsüzlük gibi konularla anılan belediyelerimiz varsa, yönettiği şehirden kopuk başkanlarımız varsa tabii ki onlara gerekli işlemleri yapacağız. Bu sadece AK Partili belediyelerle de sınırlı değil. Hangi partiden olursa olsun yanlış yapanın üzerine kararlıkla gidilecek.”

YAZ SAATİ TARTIŞMASI: YASAL DÜZENLEME YAPILACAK

Yıldırım, Danıştay’ın yaz saati kararıyla ilgili de “Yargı kararı uygulanacak. Yasal düzenlemeyi yaparak uygulamayı sürdüreceğiz. Yargı kararına karşı gelmek diye bir şey olmaz” diye konuştu.

‘İRAN BİZİMLE AYNI GÖRÜŞTE’

Başbakan Binali Yıldırım, İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cihangiri ile yaptığı görüşme hakkında da şu ifadeleri kullandı:

“Ortaya çıkan durumu ve bu konuda Türkiye ile İran’ın neler yapabileceği konusunda görüşmeler yaptık. İran’ın da bizimle aynı görüşü paylaştığını görmüş olduk. Özellikle Irak ve Suriye’nin toprak bütünlüğü, bölgede parçalanmaya yol açacak faaliyetler, sınır değişiklikleri ve oluşturulacak yapay devletçikler bölge huzurunu tehdit edecek gelişmelerdir.Bu konuda İran, Irak ve Türkiye olarak yakın bir şekilde çalışmaya devam edeceğiz. Bu kararı inatla alan, bu referandumda ısrar eden yönetimdir. Doğan sonucun sorumluluğu da onlara ait olacaktır. Türkiye, İran ve Irak üçlü bir zirve yapılması planlanıyor.”

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz