Zaharova’dan Gürcistan uyarısı

20.07.2018 19:24

592 Kişi Okumuş

0 Yorum

Zaharova’dan Gürcistan uyarısı

Rusya dışişleri bakanlığı sözcüsü dün yaptığı açıklamada batının Moskova’yı karadeniz ve güney Kafkasya bölgesinde kontrol etmek için Gürcistan’ı bir araç olarak kullandığını belirtti.

İRNA’nın bildirdiğine göre Maria Zaharova yaptığı açıklamada, Gürci siyaset adamlarının daha çok kendi milli çıkarlarını düşünmeleri gerektiğini belirtti.
Zaharova, son günlerde bir Amerikalı yetkilinin, Rusya’ya karşı Gürcistan’ı silahlandırmaya dayalı sözlerine işaretle, “Gürcü politikacıların başkaların çıkarlarına hizmetin beyhude olduğunu bilmeleri gerektiğini” söyledi.
Batı ve Moskova ilişkileri 2014 yılından itibaren, NATO ve özellikle Amerika’nın Rusya’nın doğu sınırlarına yaklaşması, Ukrayna krizi, baltik denizi ve de Suriye krizi konularından dolayı gerildi.
Zaharova Moskova’nın Gürcistan ile ilişkilerin iyileşmesini istediğinin altını çizerek, Gürcistan ile ilişkilerin iyileşmesinin Rusya ve iki ülke halkının karşılıklı çıkarları doğrultusunda olduğunu belirtti.
Rusya ve Gürcistan ilişkileri 2008 Ağustos savaşı ve Moskova’nın Abhazya ve Güney Osetya’nın bağımsızlığını tanıma kararı ardından kesildi.

Parstoday

İlgili Terimler :

YORUMLAR