ABD’den Kuzey Irak referandumu değerlendirmesi

09.06.2017 08:57

269 Kişi Okumuş

0 Yorum

ABD’den Kuzey Irak referandumu değerlendirmesi
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin, 25 Eylül’de yapacağı ‘bağımsızlık referandumu’ ile ilgili olarak, “ABD olarak biz birleşik, istikrarlı, demokratik ve federal bir Irak’ı destekliyoruz” dedi.

Nauert, başkent Washington’da düzenlediği basın toplantısında, konu ile ilgili bir soruya verdiği yanıtta, ‘Referandumun Irak’ın iç sorunu olduğunu, Irak Kürtlerinin meşru isteklerini, takdir ettiklerini’ söyledi. Nauert, “Biz daha önce de bu konuyu konuştuk. Birleşik, istikrarlı, demokratik ve federal bir Irak’ı destekliyoruz. Irak Kürdistanı’nın meşru özlemlerini anlıyor ve takdir ediyoruz. Kürdistan bölgesindeki yetkililere şu an için bağlayıcı olan bir karar olmasa bile referanduma gitmenin, önceliklerden kaçınılacağına yol açacağı endişelerimizi aktardık. Bu öncelikler, IŞİD’in yenilgiye uğratılması, istikrar sağlanması, yerinden olmuş kişilerin geri dönüşü, bölgedeki ekonomik krizden kurtulmak ve bölgenin iç siyasi uyuşmazlıklarını gidermek. Bölgesel otoriteleri, Bağdat ve Erbil arasındaki ilişkilerin geleceği arasındaki kapsamlı konularda Irak Hükümeti ile etkileşime girmeye teşvik ediyoruz” diye konuştu.

Nauert, “Irak Kürdistanı’nın meşru özlemleri dediniz. Yani bağımsızlığın Kürtlerin meşru bir özlemi olduğuna inanıyor musunuz?” sorusuna da “Bunun öncelikli olarak Irak’ın iç sorunu olduğuna inanıyoruz. Tabii ki Kuzey Irak’ta da, Irak Hükümeti’nde de dostlarımız var. Ancak her şeyden önce IŞİD”i yenmek zorundayız. Bu yapıldıktan sonra, bunu gündeme getirebilecekleri bir şey. Biz birleşik, istikrarlı, demokratik ve federal bir Irak’ı destekliyoruz’ karşılığını verdi.

Nafiz ALBAYRAK / NEW YORK (DHA)

 

İlgili Terimler :

YORUMLAR