Aborjinler, Avustralya’ya sanılandan daha önce gitmiş

20.07.2017 14:20

Kişi Okumuş

1 Yorum

Aborjinler, Avustralya’ya sanılandan daha önce gitmiş

Arkeologlar, Aborjinlerin Avustralya’ya ilk olarak 65 bin yıl önce gittiğine dair verilere ulaştı.

Uluslararası araştırmacılar, Avustralya’nın kuzeyindeki Madhjedbebe kayalık alanında yaptıkları kazılarda, el yapımı eşyalar buldu.

Eşyalar üzerinde çalışan araştırmacılar, bunların en az 65 bin yıllık olduğunu, böylece aborjinlerin kıtaya sanılandan 18 bin yıl daha önce gitmiş olabileceğini ortaya koydu.

Washington Üniversitesi Antropoloji Profesörü Ben Marwick, daha önce Avustralya’ya ilk insanların 47 bin ila 60 bin yıl önce geldiklerine inanıldığına işaret etti.

İnsanların gelişleriyle burada yaşayan megafauna adı verilen dev kanguru, wombat ve kaplumbağaların soylarının 45 bin yıl önce tükenmesine yol açtıklarının var sayıldığına işaret eden Marwick, “Bu yeni ulaşılan tarihler, insanların tabiatı değiştirerek megafaunaların soylarını tükettiği fikrini değiştiriyor. Bu yeni veriler insanların bu hayvanlarla yaşamlarını sürdürdüğü fikrini doğuruyor” diye konuştu.

Bulunan el yapımı eşyalar arasında dünyanın en eski köşeli baltasının olduğunu ve bunun ilk insanların tohum ektiğinin ve işlediğinin göstergesi sayılabileceğini vurgulayan araştırmacılar, ayrıca alanda bulunan pastel boyaların da insanlarca sanatsal ve sembolik boyamalar için kullanılmış olabileceğini aktardı.

Araştırmanın sonuçları ‘Nature’ dergisinde yayınlandı.

Sputnik

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Metin Kılıç
20 Temmuz 2017 - 14:57

Yapılan jeolojik araştırmalarda, Afrikadan yola çıkan ve Hint okyanusu üzerinden Avustralyaya
uzanan insan serüveninin tamamlanması tahmini 25.000 yıllık bir süreci kapsıyor, öteyandan, son zamanlarda Kuzey Avrupa’da bulunan çeşitli freskler, muhtelif aletler ve bulunan beyaz insan kalıntısının, insanoğlunun tamamının Afrikadan yayılmadığını göstermektedir. Bu da daha önceki tezleri çürütmektedir. Aslında insanlığın Yeryüzündeki dağılımı kısa yorumlara sığmayacak kadar çok fazla bilgi içermektedir. Nedense bilim insanları uzun seneler Afrika ve çevresindeki bölgelere yoğunlaşmış ve diğer kıtalar gözardı etmişlerdir. Oysaki, Orta ve Güney Amerikadaki meseniyetlerin bulunan kalıntıları, tüm bilinenleri tersyüz etmiştir.