Akkuyu’nun ekipmanlarını Rosatom bünyesindeki şirket üretecek

04.10.2017 17:07

462 Kişi Okumuş

0 Yorum

Akkuyu’nun ekipmanlarını Rosatom bünyesindeki şirket üretecek

Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’nun (TAEK) Rusya Devlet Nükleer Enerji Kurumu’nun (Rosatom) bünyesindeki Atomenergomaş makine üretim grubunda yer alan AEM Tehnologii şirketini Akkuyu Nükleer Güç Santrali projesi için ekipman üreticisi olarak seçtiği bildirildi.

Atomenergomaş basın servisinden yapılan açıklamada, AEM Tehnologii şirketinin üretici olarak seçilmesi ve kendisine bu alanda sertifika verilmesiyle, şirketin Rusya’nın Volgodonsk ve Petrozavodsk kentlerinde bulunan fabrikalarına Akkuyu NGS projesi için ekipman üretme hakkı sağlanmış olduğu belirtildi.

Açıklamaya göre Volgodonsk’ta bulunan Atommaş fabrikasında Akkuyu NGS enerji bloklarında kullanılacak nükleer reaktörlerin gövdeleri üretilecek.

Mersin Akkuyu NGS Projesi’ne ilişkin ilk anlaşma 2010 yılında Rusya ile imzalandı. Akkuyu’da en yüksek güvenlik standartlarına göre yapılacak santral 4 bin 800 megavat kurulu güce sahip Rus yapımı 4 reaktörden oluşacak. Akkuyu NGS Projesi, 20 milyar dolar maliyetiyle Rusya’nın kamu kuruluşu olan Rosatom’un elindeki büyük kontratlardan biri. Türkiye santralin ilk bloğunu 2023’te devreye almayı planlıyor.

İlgili Terimler :

YORUMLAR