Araplar dev Türk şirketinin bir kısmını satın aldı

22.07.2017 11:05

Kişi Okumuş

0 Yorum

Araplar dev Türk şirketinin bir kısmını satın aldı

Türkiye’de pek çok yatırımı bulunan Abraaj Capital lojistik devi Netlog’un hisselerinin bir kısımını satın alacak.

Rekabet Kurumu özel sermaye fonu yöneticisi Abraaj Investment Management’ın Netlog Lojistik Hizmetleri AŞ’nin belli oranda hissesini satın almasına izin verdi.

Rekabet Kurumu’nun internet sitesinde, “Abraaj Investment Management Ltd. tarafından Turklogistics BV vasıtasıyla dolaylı olarak devralınması ve Netlog Lojistik Hizmetleri A.Ş. ile iştirakleri ve Netlog Dubai General Warehousing LLC üzerinde ortak kontrol kurulması işlemine izin verildi” denildi.

11 ŞİRKETE YATIRIM YAPTI

Abraaj Group, Türkiye’de bugüne kadar 11 şirkete yatırım yaptı. Bunların beşinden çıktı, altısında ise ortaklığı sürüyor. Şirket, 2016’da oluşturduğu 525 milyon dolarlık yeni fon üzerinden Hepsiburada ve Fibabanka yatırımlarını yapmıştı.

The Abraaj Group, Türkiye için kurduğu fonla ilk etap yatırımlarını 2008’de yaptı. Acıbadem Hastaneleri, Acıbadem Sigorta, catering şirketi A+, APB (Acıbadem Proje Yönetimi) ve tekne yönetim şirketi Numarine’ye ortak oldu. 2012’de Acıbadem Hastaneleri, APB ve A+ şirketlerinden, 2014 yılında ise Acıbadem Sigorta şirketlerinden kârlı bir şekilde çıkış yaptı. Tekne endüstrisinde 2008 krizi sonrasında yaşanan sorunlarla birlikte Numarine’den ise küçük bir zararla çıktı.

The Abraaj Group, 2013- 2015 döneminde dört şirkete daha ortak oldu. 2013’te Serdar Bilgili’nin gayrimenkul fonu BLG ile öğrenci yurdu yatırımı yapan Republika’ya yüzde 40 payla yatırım yaptı.

Burada gayrimenkul fonu kullanıldı. 2014 yılında bölgesel fonu kullanarak Yörsan’da çoğunluk hisse aldıklarını söyleyen Selçuk Yorgancıoğlu, “Sektörün en büyük dördüncü şirketi. Üç yıl daha elimizde tutup sektörde ilk üçe sokmayı hedefliyoruz” diyor.

İlgili Terimler :

YORUMLAR