Cumhuriyet çalışanları, 9 ay sonra okurlarıyla buluştu

29.07.2017 17:43

Kişi Okumuş

0 Yorum

Cumhuriyet çalışanları, 9 ay sonra okurlarıyla buluştu

272 gün sonra tahliye olan 7 Cumhuriyet gazetesi çalışanı gazetenin bahçesinde okurlarla buluştu.

‘Selam Tevhid’de kumpas’ davasında yargılanan ve FETÖ üyeliği iddiası ile hakkında iki kez müebbet istenen Savcı Murat İnam’ın başlattığı davada tutuklanan ve 272 sonra tahliye olan 7 Cumhuriyet çalışanı, gazetenin bahçesinde okurlarıyla buluştu.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Turgay Olcayto ile Genel Sekreteri Sibel Güneş, tahliye olan gazetecileri ziyaret için gazete binasındaydı. CHP Milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu ve Barış Yarkadaş da, Cumhuriyet çalışanlarına destek için gazeteyi ziyaret ettiler.

CUMHURİYET’İN BİR AİLE OLDUĞUNU BİR KEZ DAHA YAŞADIK’

Gazetenin imtiyaz sahibi Orhan Erinç, yaptığı konuşmada şunları ifade etti:

“Umut etmiyoruz inanıyoruz. Cumhuriyet’in bir aile olduğunu bu nedenle de birkez daha yaşadık. Türkiye’nin ve mesleğimizin en önemli sıkıntılarımızdan biri gazetecilik anlayışının hergün biraz daha yozlaşmış oluşu. Benim başladığım yıllardan 1970’li yıllara kadar üç kağatçılık yapan gazetecilirle selam sabah kesilirdi. Bu anlayış daha katı uygulanırdı. Şimdi ise itibar görüyor. Bu da Türkiye’nin geldiği noktayı gösteriyor. Buradan teeşekkür etmek durumunda olduğumuz kişiler var onların dışında meslek örgütleri ve partiler var. Bizimle dayanışma gösterdiler. Avukatlarımız var. Hukukun gereklerini yerine getirdiler. Hukukun ne olduğunu gösterdiler. Teşekkürlerimizi ödeme olanağımız fiilen yok ama manevi olarak ödemek durumundayız.”

‘BU OYUN BOZULDU’

Erinç’ten sonra konuşan gazetenin çizeri Musa Kart, tutuklu olan 4 Cumhuriyet çalışanının terör örgütleriyle ilişkilendirilemeyeceğini vurgularken şunları söyledi:

“9 ay sonra karşısıza çıktım. Şaşkınlık içindeyim. Olağanüstü duygular yaşattınız. Bir aileye bir gazeteye sahip olmanın ne olduğunu bize yaşattınız. Yaşarken farketmiyoruz. Tüm imkansızlıklara rağmen en iyi gazete olduğunu gösterdiniz. Teşekkür ediyoruz sizlere. Zor koşullarda sergilediğiniz dayanışma için teşekkür ediyorum.

Gazetemize sahip çıkan okuyucularımıza teşekkür ediyorum. Yurt dışında da bu dayanışmayı sergilediler. Karikatür köşem boş kalmasın diye dayanışanlara teşekkür ederim. Bizi yalnız bırakmayan başta CHP’li vekillere teşekkür ediyorum. 9 ay önce içeri girdiğimizde bunun taşınamaz, sürdürülemez bir tablo olduğunu biliyorduk. Bir suçluluk duygusuyla değil güvenle duyuyorduk. Tavrımızın ne olduğunu biliyorduk.

Yalnız bırakılmadık. Muazzam bir dayanışma sergilendi. İlk günden itibaren tüm arkadaşlarımız Cumhuriyet’e yakışır biçimde birlikte oldular. Gazetemize her zaman tüm terör örgütlerine en başka FETÖ  olmak üzere PKK’nin hedefi oldu. 13 yıl önce Fetullah Gülen’in askeri bota tırmanışını çizdim.

Sadece ve sadece gazetecilik yaptığı için tutuklu olanlar var. Kadri, Murat, Akın sevgili kardeşim Emre. Bu insanları terör örgütüyle irtibatlandıramazsınız. Oyun bozuldu.

9 ay bir mağduriyet yaşadık. Evet ailelerimizden uzak kaldık ama biz bu ülkeyi düşünmeye devam edeceğiz. Ziyadesiyle kasıldık, gerildik. Cumhuriyet gazetesi çalışanları olarak yazıp çizmeye devam edeceğiz.”

Sputnik

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz