Dolar neden yükseldi?

05.07.2017 20:15

Kişi Okumuş

0 Yorum

Dolar neden yükseldi?

Nisan ortasından beri 3.50 civarında dalgalandıktan sonra hafta başında küresel piyasalara paralel yönünü yukarı çeviren dolar/TL’de ABD tatilinin ardından bugün ABD tahvil getirileri ve dolardaki küresel seyir takip edilecek. Güne 3.55 seviyesinde başlayan dolar, 3.60’ı geçerek yükselişine devam etti.

Kuzey Kore’nin yaptığı balistik füze denemesi sonrası yaşanan gelişmeler piyasaları hareketlendirdi. Dolar/TL yükselişine devam ediyor. Güne 3.55 seviyesinde başlayan kur 3.60’ı geçti.

ABD’de piyasalarının dün tatil nedeniyle kapalı olması ve piyasaya yön verecek verilerin olmaması nedeniyle sakin bir seyir görülürken, akşam saatlerinde açıklanacak olan Fed toplantı tutanakları hareketlilik yaratabilir.

ABD’nin 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin getirileri bugün yüzde 2.32’de bulunurken doların diğer altı büyük para birimi karşısındaki hareketlerini takip eden dolar endeksi ise Cuma günü gerilediği dokuz ayın en düşük seviyesi olan 95.470’ten yeniden yükselişe geçerek TSİ 0854’te 96.223 seviyesinde.

Bu gelişmeler aralarındaki TL’nin de yer aldığı gelişmekte olan para birimlerinde de sert yükselişi beraberinde getiren en büyük etken oldu. Dolardaki zayıf seyir bugüne kadar dolar/TL’de yukarı yönlü kırılım gerçekleşmemesinde en önemli etken olarak gösteriliyordu.

Haftaya 3.52’nin hemen altında başlayan ve 30 Mayıs’tan beri ilk kez 3.56 seviyesini test eden dolar/TL dün günü 3.56 civarında tamamladı.

Dolar/TL 17.20 itibariyle 3.6029’dan işlem görüyor. Aynı saatte sepet bazında TL 3.7959/3.7984, euro/TL 4.0364/4.0393 seviyesinde.

Bankacılar kurda 3.55 üzerindeki seyrin 3.58’e doğru yükselişi olası kıldığına da dikkat çekiyorlar.

Tahvil bono piyasasında ise 10 yıllık gösterge tahvilde n spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 10.61 valörde son işlem yüzde 10.65 oldu. Öte yandan iki yıllık gösterge tahvilde dün spot kapanışta ortalama bileşik faiz ve valörde son işlem yüzde 11.20 oldu.

DOLARIN YÜKSELMESİNDE NE ETKİLİ OLDU?

KapitalFx Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan dolarda yaşanan dikey hareketlere ilişkin yaptığı yorumda, “Orta Doğu ve Uzak Doğu kaynaklı haber akışı oldukça hareketlenmiş görünüyor. Kuzey Kore’nin, gereksiz bir yüreklilikle yaptığı kıtalararası balistik füze denemesinin başarıya ulaştığı ABD tarafından da onaylandı. Söz konusu füzenin menziline ABD’nin Alaska eyaletinin giriyor olması durumun vehametini aslında ortaya koyuyor. Mayıs ayında denenen füze, Pasifik Okyanusu’ndaki Guam – ABD üssünü vurabilecek kapasitedeydi, haliyle bu yeni denenen füze öncekinden daha da geliştirilmiş düzeyde.

Birbiri ardına da açıklamalar ve görüşmeler gerçekleştiriliyor. ABD, son füze denemesini görüşmek üzere Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ni (BMGK) acil toplantıya çağırdı. Konsey’in bu akşam saat 22.00’de (Fed tutanaklarından 1 saat sonra) toplanması bekleniyor.”dedi.

 

Sözcü

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz