Kuzey Kore yeni nükleer denemeye hazırlanıyor

14.09.2017 12:33

400 Kişi Okumuş

0 Yorum

Kuzey Kore yeni nükleer denemeye hazırlanıyor

Son nükleer denemesini 3 Eylül’de yapan ve ardından uluslararası toplumca sert yaptırımlarla cezalandırılan Kuzey Kore’nin yeni nükleer denemeye hazırlandığı öne sürüldü. ABD’nin Johns Hopkins Üniveristesi’nden uzmanlar, çekilen uydu fotoğraflarına dayanarak Pyongyang’ın yeni nükleer denmeye hazırlandığını iddia etti.

Kuzey Kore’nin yeni bir ‘yeraltı nükleer denemeye’ hazırlandığı iddiası ABD’nin Johns Hopkins Üniveristesi’nde bulunan ABD-Kore Enstitüsü’nün ’38 North’  adlı internet sitesinde yer aldı.

The Telegraph’ın aktardığına göre, uzmanlar denemeden 5 gün sonra çekilen uydu fotoğrafları ışığında 6. denemenin yapıldığı Punggye-ri nükleer deneme alanının güneyinde (Güney Kapısı) kazılmış bir hava bacası yakınında kazı ekipmanları ve ağır yük kamyonları tespit etti.

Uzmanlar ayrıca ‘Batı Kapısı’ olarak bilinen bir diğer yeraltı giriş noktasında ek faaliyetler yürütüldüğünü öne sürdü.

​Uzmanlar son denemenin ‘Kuzey Kapısı’ndan ulaşım sağlanan Mantap Dağı altındaki yapılara ciddi oranda zarar verdiğine ve bu nedenle bu bölgenin (Kuzey Kapısı) yeni denemelerin yapılmasına uygun olmadığına inanıyor.

38 North adlı sitede yapılan yorumda  Punggye-ri’de yapılan en büyük yeraltı denemesinden kısa süre sonra yapılan bu faaliyetler, gelecekteki yeni denemeler için diğer kapıların hazırlanmasına odaklanıldığı izlenimini uyandırıyor” dendi.

KUZEY KORE’NİN KITALARARASI BALİSTİK FÜZELERİNİ HAZIR ETTİĞİ DE ÖNE SÜRÜLDÜ

 Telegraph ayrıca son günlerde Kuzey Kore’nin Samjiyon’daki bir yeraltı fırlatma tesisinde Hwasong-14 kıtalararası balistik füzelerini hazır ettiğinin iddia edildiğini ve bir Güney Koreli hükümet yetkilisinin Radio Free Asia adlı radyo kanalına yaptığı açıklamada bu faaliyeti doğruladığını aktardı.

Güney Koreli yetkilinin ‘Kuzey Kore’deki faaliyetleri yakından izlediklerini ve yeni provokasyonlara nasıl yanıt vereceklerini tartıştıklarını’ söylediği belirtildi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi pazartesi günü Kuzey Kore’nin petrol ithalatına ve tekstil ihracatına kısıtlamalar getirmişti.

Kuzey Kore, BMGK kararını reddetmiş, kararı ‘çirkin provokasyonun ürünü’ olarak nitelemişti.

Sputnik

İlgili Terimler :

YORUMLAR