Lübnan ordusu ve Hizbullah’tan IŞİD’e eş zamanlı operasyon

19.08.2017 11:28

Kişi Okumuş

0 Yorum

Lübnan ordusu ve Hizbullah’tan IŞİD’e eş zamanlı operasyon

ABD destekli Lübnan ordusu Suriye sınırındaki IŞİD üyelerini temizlemek için operasyon başlattığını duyurdu. Eş zamanlı olarak Lübnan Hizbullah’ı ile Suriye ordusu da bölgenin Suriye tarafında operasyon başlattı. Lübnan ordusu operasyonun Suriye ordusu ya da Hizbullah ile koordineli olmadığını açıkladı.

Lübnan ordusu uzun zamandır beklenen IŞİD karşıtı operasyonunu başlattığını duyurdu.Ordunun amacı Suriye sınırında bulunan ve çevredeki kasaba ve köyleri tehdit eden IŞİD mensuplarını temizlemek.

‘DAĞLARIN ŞAFAĞI’ OPERASYONU BAŞLATILDI

Lübnan Genelkurmay Başkanı General Joseph Avn, bu sabah yaptığı yazılı açıklamada, Ra’s Baalkbek, El-Fakiha ve El-Kaa kasabalarının dağlık bölgesindeki IŞİD’e karşı ‘Dağların şafağı’ adlı operasyonu başlattıklarını belirtti.

Eş zamanlı olarak Hizbullah ve Suriye ordusu da Batı Kalamun dağlık bölgesinde, sınırın Suriye tarafında, IŞİD’e yönelik operasyonun başlattığını açıkladı.

Lübnanlı bir güvenlik kaynağı ordunun militanların kontrolündeki son bölge olan Ra’s Baalbek’e roket, top ve helikopterlerle saldırı başlattığını söyledi.

‘KOORDİNASYON YOK’

Lübnan ordu sözcüsü Ali Kanso operasyonun Hizbullah ya da Suriye ordusu ile koordinasyon halinde yapılmadığını açıkladı. Televizyondan yapılan açıklamada sözcü askerlerin Suriye sınırındaki bölgede kontrolü tamamen sağlayana kadar operasyonun süreceğini belirtti.Zira ABD Hizbullah’ı ‘terörist örgüt’ olarak kabul ediyor.

‘LÜBNAN ORDUSUNUN, TERÖRİST GRUPLARA YÖNELİK ŞU ANA KADARKİ EN ZORLU SAVAŞI’

Kanso, “Bu Lübnan ordusunun  terörist gruplara yönelik şu ana kadarki en zorlu savaşı” diyerek bölgede bulunan 600 IŞİD militanı için ‘canlı bomba’ tanımını kullandı.

Operasyonun gerçekleştiği bölgeye giden yollar, ordu tarafından kapatılmış durumda. Gazeteciler dahil kimsenin bölgeye girişine izin verilmiyor.

Lübnan Kızıl Haç Genel Sekreteri George Kataneh, bölgede 180 civarında gönüllü sağlık personelinin görevlendirildiğini ve çok sayıda ambulansın bekletildiğini, ihtiyaç duyulması halinde orduya tıbbi yardım sağlamaya hazır olduklarını açıkladı.

Sabah saatlerinde Savunma Bakanlığı binasına giden Cumhurbaşkanı Mişel Avn da operasyonu yakından takip ediyor.

Lübnan ordusu, uzun zamandır Suriye sınırındaki Ra’s Baalbek ve El-Kaa kasabalarında asker sayısını artırıyor ve ağır silahlar başta olmak üzere bölgeye malzeme sevkiyatı yapıyordu.

Lübnan hükümeti, 10 Ağustos’ta orduya, bölgedeki IŞİD unsurlarına karşı operasyon emri vermişti. Ordu birlikleri, birkaç aydır belli aralıklarla gerçekleşen dağlık kesimlerdeki IŞİD mevzilerine yönelik füze ve havan saldırılarını son günlerde artırmıştı.Sputnik

İlgili Terimler :

YORUMLAR