Merkel: Türkiye ile tansiyon düşmedikçe Gümrük Birliği güncellenemez

16.08.2017 17:26

Kişi Okumuş

0 Yorum

Merkel: Türkiye ile tansiyon düşmedikçe Gümrük Birliği güncellenemez

Almanya Başbakanı Angela Merkel, başbakanlık seçimi mitingleri kapsamında 4 Alman YouTuber’a röportaj verdi. Merkel, “Türkiye ile tansiyon düşmedikçe AB, Gümrük Birliği anlaşmasını güncellemeye devam edemez” dedi.

Almanya hükümeti temmuz ayında Avrupa Birliği’nden (AB) Türkiye’ye mali baskı yapılmasını talep etmişti.

Mektupta, “Türkiye ve AB arasındaki gümrük birliğinin modernizasyonuyla ilgili görüşmeler, son olaylar ışığında, Türkiye’ye yanlış sinyal verebilir” ifadelerine yer verilmişti.

​Merkel, Hürriyet’ten Celal Özcan’ın aktardığına göre şöyle devam etti:

“Biz farklı konularda çok farklı görüşlere sahibiz. Ama öte yandan bu görüş ayrılığını ifade etmekten de çekinmiyoruz. Biz birbirimizle diyalog içindeyiz. Uzun süre birlikte görüştük. Ama birçok soruda birbirimizi ikna ettiğimiz de söylenemez. Maalesef bunlara daha fazla sorunlar da eklendi. Bu nedenle biz artık ilişkilerimizi böyle sürdüremeyiz dedik. Bizim işverenlerimizin kısmen zor duruma sokulduğunu gördük. İlişkilerimiz zor bir dönemden geçiyor. Bazı yerlerde sınırlamalara gitmek zorunda kaldık. Diyaloğa da devam etmeliyiz. Alman işverenler konusunda Türkiye’den sinyal geldi. Turistlere uyarıları da yapmak zorundaydık. Bunlar Türkiye’yi biraz düşündürdü, ama elbette yeterli değil.”

‘GÜMRÜK BİRLİĞİ’NDE BİR DERİNLEŞME OLMAYACAK’

Almanya Başbakanı Angela Merkel
© REUTERS/ AXEL SCHMİDT
Almanya Başbakanı Angela Merkel, YouTuber’ların sorularını yanıtladı.

“Şimdi üyelik müzakerelerinde yeni bir fasıl açmıyoruz. Üyelik hazırlık yardımlarını da en düşük seviyeye çektik. Türkiye, sadece (Cumhurbaşkanı) Erdoğan ve hükümetten ibaret değil. Neredeyse yüzde 50’si anayasa referandumuna ‘Hayır’ dedi. Onların da bizden beklentisi var. Sert pazarlıkları sürdürmemiz, yanlış uzlaşmaya girmememiz lazım. Biz bizden umutlanan ve bizimle diyalog isteyen bu yüzde 50’ye yanlış sinyal de vermemeliyiz. Türkiye’yle Gümrük Birliği her halukârda şimdilik genişletilmeyecek ve güncellenmeyecek. Herhangi bir derinleşme olmayacak. Üyeliğe hazırlık yardımını, paranın nereye gittiğini çok iyi bildiğimiz durumda veriyoruz.”

Sputnik

İlgili Terimler :

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.