Neçirvan Barzani: Türkiye’yle ilişkilerimizde Erdoğan’ın rolü etkili oldu

21.09.2017 14:23

460 Kişi Okumuş

0 Yorum

Neçirvan Barzani: Türkiye’yle ilişkilerimizde Erdoğan’ın rolü etkili oldu

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oynadığı rol sayesinde Türkiye’yle ilişkilerinin geliştiğini ve bu ilişkilerin bozulmasını istemediklerini söyledi.

Rudaw’ın aktardığına göre, IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani gazetecilere yaptığı gündem değerlendirmesinde Erbil-Ankara ilişkilerine vurgu yaptı.Bir gazetecinin, “Erdoğan döneminde, Türkiye ile Güney Kürdistan arasındaki ilişkiler çok gelişti. Ancak şimdi referandum kampanyaları hız kazandıktan sonra, Türk medyası Güney Kürdistan’ın ihanet ettiğini söylüyor. Erdoğan, New York’ta sert bir konuşma yaptı. Türkiye’nin tepkileri diğer ülkelerden daha fazla. İlişkilerinizi korumak adına Erdoğan’a mesajınız nedir?” yönündeki sorusuna Başbakan, şu yanıtı verdi:

‘IŞİD’İN ORTADAN KALKACAĞINI DÜŞÜNMÜYORUM’

“Türkiye’nin tavrı açık. Türkiye de diğer ülkeler gibi. Kimisi karşı olduğunu, kimisi zamanı olmadığını belirtiyor. Büyük bir bölümü zamanı olmadığını söylüyor. Bizim bu konuyu görüşmemiz gerekiyordu. Özellikle IŞİD’in sona doğru gittiği bu dönemde, uluslararası toplumla masaya oturmamız gerekiyordu. Ama IŞİD’in ortadan kalkacağını düşünmüyorum, söz konusu düşünce devam edecek. Kürt siyasi liderliğinin söz konusu girişimi çok çok kutsaldı.

Türkiye ile ilişkilerimize bakarsak, Sayın Erdoğan’ın, bu konuda temel bir rol oynadığını görüyoruz. 2007’de Türkiye’nin binlerce askeri vardı, şöyle yaparız, böyle yaparız diye tehditler savuruyordu. Şimdiyle kıyasladığımızda, hem siyasi hem ekonomik açıdan Türkiye ile olan ilişkilerimizde ciddi bir gelişmenin yaşandığını görüyoruz. Bütün bunlar onun bu konuda yaptığı liderliğe dayanıyor.”

‘TÜRK MEDYASI DURUMUN KARIŞMASINA NEDEN OLUYOR’

IKBY Başbakanı Barzani açıklamasında Türk medyasını da eleştirdi.Barzani “Kişisel kanaatime göre, referandumda, bizim ne yapacağımız konusunda sanki, bizim özellikle Kerkük ve diğer bölgeleri zorla Kürdistan Bölgesi’ne bağlama ve 26’sında hemen Kürt devleti ilan ederek her şeyin bozulacağı yönünde bir anlayış var. Ortada böyle bir anlayış var. Türk medyası durumun karışmasına neden oluyor, yardımcı olmuyor” dedi.

‘İLİŞKİYİ DAHA FAZLA GELİŞTİRMEK İSTİYORUZ’

Türkiye ile ilişkilerin bozulmasını istemediklerini ifade eden Barzani “Türkiye’ye mesajımız şu: Türkiye ile söz konusu ilişkilerin bozulmasını istemiyoruz. Türkiye ile ilişkilerimizin kesinlikle bozulmasını istemiyoruz. Aksine söz konusu ilişkiyi daha fazla geliştirmek istiyoruz” dedi.‘EĞER GÜÇLÜ GARANTİ OLURSA, O GARANTİYİ REDDEDECEK DEĞİLİZ’

Barzani açıklamasında “Bugün, bir çözüm yolu bulmak için her şeyi yapacağımızın altını çiziyorum. Bu konuda bir alternatif bulmak için her şeyi yapacağız. Eğer fiilen güçlü bir garanti olursa, o garantiyi reddedecek değiliz. Tabiki üzerinde çalışarak ciddiye alacağız. Dün sayın Başkan dedi ki, ‘Önümüzde iki seçenek var; ya 25 Eylül’de referandumumuzu yapacağız ya da 25 Eylül’de bu süreçte birtakım kazanımlarla düğün yapacağız.’ Bu iki seçeneğin dışına çıkılmıyor. Bir anlayışın oluşması için, Türkiye ile sürekli temas içindeyiz; ilişkiler bozulsun istemiyoruz ” ifadelerini kullandı.Sputnik

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz