New York Times: Suud Radikalizme Destek Veren Ülkelerin Başında Geliyor

14.08.2017 12:42

Kişi Okumuş

0 Yorum

New York Times: Suud Radikalizme Destek Veren Ülkelerin Başında Geliyor

New York Times Gazetesinde Suudi Arabistan’a yönelik eleştirel yazı kaleme alan Tom Wilson yazısında, Suud rejiminin radikalizmi dolaylı olarak destekleyen ülke olduğuna işaret etti.

Yazısında Batı’yı Suud rejiminin radikalizme verdiği destek hususunda uyaran Tom Wilson, Batı’nın rejime yaptırım uygulaması gerektiğini belirterek; “Katar ve Suudi Arabistan arasında yaşanan krizde Suudilerin Katar’ı teröre destek vermekle suçlaması bizler için şaşırtıcı bir gelişme oldu. Şaşkınlığımız Katar’ın günahsız olması veya hiçbir terör örgütüne destek vermemiş olması nedeniyle değil. Katar birçok farklı örgüte mali yardımda bulunmuştur. Şaşkınlığımızın asıl nedeni Katar’ı teröre destek vermekle suçlayan Suudi Arabistan’ın radikalizme destek veren ülkelerin başında geliyor oluşudur” ifadelerini kullandı.

Suud rejiminin doğrudan terör örgütlerine destek vermediğini ancak özellikle vahabi ideolojinin radikalizmin yayılmasında önemli rol oynadığını kaydeden Tom Wilson, vahabi ideolojinin liberalizmden ve Batı’nın sahip olduğu değerlerden tamamen farklı olduğuna işaret ederek; “ bu ideoloji taraftarlarını radikalize etmekte ve örgütleri yanlış sapmalara taşımakta” açıklamasını yaptı.

Bir çok Avrupalı gencin Suudi Arabistan’ın sunduğu burs imkanları ile Medine’de bulunan İslam üniversitesi gibi eğitim merkezlerinde vahabi ideoloji ile tanıştığını vurgulayan Tom Wilson; “Bu eğitim merkezlerinde okuyan ve vahabi ideoloji ile tanışan Ebu Usame el Zehebi gibi isimler İngiltere camilerinde minbere çıkarak konuşmalar yapıyorlar ve “kutsal savaş” propagandası yapmaktalar” ifadelerini kullandı.

Aynı şekilde Riyad’da bulunan “İmam Muhammed bin Suud” üniversitesinde okuyan Abdullah el Faysal mümin olmayan herkesin öldürülmesi gerektiğini savunmuştu.

Suud rejiminden Batıya gönderilen vahabi din alimlerinden Muhammed el Arifi’de Müslümanların cihatsız yaşayamayacağını belirterek özellikle İngiltere’de IŞİD hücrelerinin ve yapılarının ilk adımlarını atmıştır.

Tom Wilson yazısının son bölümünde İngiltere’de 500 çocuğun Suudi Arabistan’ın resmi din eğitimini aldığını belirterek söz konusu eğitim kitaplarının tercüme edildiğini ve hali hazırda bu kitapların IŞİD terör örgütü tarafından kendi medreselerinde okutulduğunu vurguladı.

 Rasthaber
İlgili Terimler :

YORUMLAR