Rus Savunma Yetkilisi: ABD’nin Suriye’deki Varlığının Hiçbir Yasal Dayanağı Yok

23.07.2017 09:33

Kişi Okumuş

0 Yorum

Rus Savunma Yetkilisi: ABD’nin Suriye’deki Varlığının Hiçbir Yasal Dayanağı Yok

‘ABD’li generalin itiraf ettiği şey uzun zamandır hiç kimse için sır değildi’

Rusya Federasyon Konseyi Savunma ve Güvenlik Komitesi Başkan Yardımcısı Frants Klintseviç, ABD Özel Operasyonlar Komutanı General Reymond Thomas’ın ABD’nin teröristlere karşı askeri operasyon yürüttüğü Suriye’de yasa dışı olarak bulunduğu yönündeki açıklamasını değerlendirdi.

Klintseçiv, “ABD’li generalin itiraf ettiği şey uzun zamandır bir sır değildi. Gerçekten de ABD’nin Suriye’deki varlığının hiçbir yasal dayanağı yok”dedi.

ABD’nin Suriye’deki yasadışı varlığının teröre karşı mücadeleye yardımcı olmadığını söyleyen Rus Senatör, “Bu ülkedeki varlıklarını meşru hale getirerek neden yeni adım atmasınlar? Rusya’nın ABD’nin Suriye hükümetine ilgili başvurusuna destek verebileceği ihtimalini dışlamıyorum” ifadelerini kullandı.

Bu durumda Suriye ordusunun, ABD’nin en azından çatışmaları ve hava saldırılarını kesecek tarafsız tutumunu bekleme hakkına sahip olacağını dile getiren Klintseviç, “Hiç şüphesiz ABD’nin Suriye’deki statüsünün yasallaşması, bölgedeki uluslararası teröre karşı mücadelede, Rusya ve ABD arasındaki işbirliği için prensipte yeni koşullar oluşturacak” yorumunda bulundu.

 

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz