Rusya Savunma Bakanlığı, Suriye ordusunun Deyr ez Zor’daki hava üssünün kuşatmasını deldiğini doğruladı

10.09.2017 13:52

Kişi Okumuş

0 Yorum

Rusya Savunma Bakanlığı, Suriye ordusunun Deyr ez Zor’daki hava üssünün kuşatmasını deldiğini doğruladı

Rusya Savunma Bakanlığı, Suriye ordusunun Rus Hava-Uzay Kuvvetleri’nin, gerçekleştirdiği hava harekatının ardından Deyr ez Zor kentinin güneydoğusundaki hava üssünün kuşatmasını deldiğini duyurdu.

Bakanlığın konuyla ilgili yayınladığı açıklamada, “Suriye hükümet ordusu, Rus Hava-Uzay Kuvvetleri’nin yoğun hava saldırısından sonra Deyr ez Zor kentinin güneydoğusundaki havalimanının bulunduğu bölgede IŞİD’in şiddetli direnişini kırdı ve teröristlerin kuşatmasını deldi” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, şimdi General Hasan Suhel yönetimindeki ordu birliklerinin, hava üssünde etrafı sarılmış Suriye askeri garnizon birlikleriyle birlikte kenar kısımlarda başarılı bir şekilde çatışarak, havalimanı ile Deyr ez Zor kentinin arasında oluşan koridoru genişlettiği kaydedildi.

SURİYE ORDUSU HAVALİMANININ ETRAFINDAKİ ALANI IŞİD’DEN TEMİZLİYOR

Öte yandan olay yerinden canlı yayın yapan Sputnik muhabiri, Suriye ordusunun elit birlikleri olan Kaplan Kuvvetleri’nin ve cumhuriyet muhafızlarının bugün hava üssünün etrafındaki alanı temizlemeye başladıklarını bildirdi.

 Haberde, öncü birliklerin hava kuvvetlerinin ve topçu birliklerin desteğiyle hava üssünün kuzeyinde bulunan IŞİD’e ait mevzileri, araçları ve insan gücünü imha ettikleri, aynı zamanda el Suhna yönünden ilerleyen Suriye ordusunun 5. Kolordu birliklerinin ve müttefik güçlerin Deyr ez Zor’un güneyindeki kenar mahallelere ulaştığı belirtildi.
 Deyr ez Zor kentinin doğusundaki hava üssü geçen ocaktan bu yana kuşatma altındaydı. Binin üzerinde Suriyeli asker, zor şartlar altında havalimanını savundu ve neredeyse her gün militanların saldırılarını püskürttü.

Suriye hükümet güçlerinin Deyr ez Zor’un batısındaki kuşatmayı delmeyi başardıktan sonra havalimanının etrafındaki çember de delindi. Lojistik yollarını açan Suriye ordusu kente takviye kuvvet, araç ve mühimmat sevk etti.

Yollar mayınlardan temizlendikten sonra kente insani yardım konvoyları da ulaştı.

Sputnik

İlgili Terimler :

YORUMLAR