Ukrayna ile Türkiye arasında imzalanan anlaşmalar

11.10.2017 18:37

767 Kişi Okumuş

0 Yorum

Ukrayna ile Türkiye arasında imzalanan anlaşmalar

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ukrayna ziyareti sırasında iki ülke arasında bir dizi anlaşma ve protokol imzalandı.

Ukrayna ile Türkiye arasında 9 anlaşmanın imzalandığı ziyaretin en önemli gündem maddelerinden biri askeri alanda işbirliği anlaşması oldu.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyareti sırasında imzalanan anlaşmalar:

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin, “Türkiye Cumhuriyeti ile Ukrayna arasında İkili İlişkilerin Geliştirilmesine ilişkin 2017-2019 Eylem Planı” ile “Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Diplomasi Akademisi ile Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna Diplomasi Akademisi Arasında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı”nı imzaladılar.

“Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşması” Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile Ukrayna Başbakan Birinci Yardımcısı, Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanı Stepan Kubiv tarafından imzalandı.

“Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Ukrayna Hükümeti Arasında Gelir ve Servet Üzerinden Alınan Vergilerde Çifte Vergilendirmeyi Önleme ve Vergi Kaçakçılığının Engellenmesi Anlaşmasının Değiştirilmesine İlişkin Protokol”e Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile Ukrayna Maliye Bakanı Yardımcısı Serhii Marchenko imza koydu.

“Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Ukrayna Bakanlar Kurulu Arasında Coğrafi Bilgi Alanında İşbirliği Uygulama Protokolü” Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli ve Ukrayna Savunma Bakanı Stepan Poltorak tarafından imzalandı.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile Ukroboronprom arasında imzalanan 14 Mart 2017 tarihli iş birliği memorandumunun uygulanmasına yönelik eylem planı (Kara Platformları) ile Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile Ukroboronprom arasında imzalanan 10 Mayıs 2017 tarihli iş birliği memorandumunun uygulanmasına yönelik eylem planı (Hava Araçları), Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir ile Ukroboronprom Genel Müdür Yardımcısı Vladimir Kostaritskiy tarafından imzalandı.

“Aselsan Taktik Telsiz ve İç Haberleşme Sistemleri Satış Sözleşmesi”ne Aselsan Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Özkol ile Ukrayna Devlet Dış Ticaret Şirketi Spets Techno Export Müdür Vekili Vladislav Belbas tarafından imza atıldı.

ukrturk.net

İlgili Terimler :

YORUMLAR