Yıldırım: S-400 için anlaşmaya vardık, nihai kararı Savunma Sanayii İcra Komitesi verecek

25.08.2017 11:37

540 Kişi Okumuş

0 Yorum

Yıldırım: S-400 için anlaşmaya vardık, nihai kararı Savunma Sanayii İcra Komitesi verecek

Başbakan Binali Yıldırım, Rusya ile S-400 hava savunma füzesi alımı için anlaşmaya vardıklarını, nihai kararı Savunma Sanayii İcra Komitesi’nin vereceğini söyledi.

Başbakan Binali Yıldırım, Singapur ve Vietnam ziyaretinin dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yıldırım, Rusya ile S-400 hava savunma füzesi alımı için anlaşmaya vardıklarını, nihai kararı Savunma Sanayii İcra Komitesi’nin vereceğini açıkladı.NTV’nin aktardığına göre Yıldırım’ın öne çıkan diğer açıklamaları şöyle:

RUSYA VE İRAN’LA İŞBİRLİĞİ

  • Suriye’de Rusya ve İran ile işbirliği içindeyiz. Türkiye ve ABD’nin sahada karşı karşıya gelme ihtimalini de değerlendirdi.
  • (Türkiye ve ABD’nin sahada karşı karşıya gelme ihtimali) İki NATO ülkesinden bahsediyoruz olmamalı, olması için de bir sebep yok. PYD-YPG konusunda bize söylediklerinin dışında bir tutum alırlarsa tabii ki sorun olur.

‘IKBY REFERANDUMU SAVAŞ SEBEBİ DEĞİL’

  • avaş devletler arasında olur, biz bunları devlet olarak tanımıyoruz. Bir devlet bize kafa tutar, egemenlik haklarımıza karşı hareket içinde olursa bizim için savaş sebebidir. Ama burada Irak’ın parçası olan bir bölgesel yönetim var. Bu savaş nedeni olmaz. Ama Kuzey Irak yönetiminin bu yanlışta ısrar etmesinin anlamı yok.

‘DAVULLA ZURNAYLA OPERASYON YAPILMAZ’

  • Durup dururken bir yere saldıracak değiliz. Bir yere operasyon davulla zurnayla yapılmaz. Taktik hazırlığı ve planlama süreci olur. Başka ülkenin topraklarına girmenin uluslararası istişareleri, hukuki zemini olması ve meşru mazaretin olması lazım.

‘ATLET İŞİNİN DE ATLETİK OLDUĞUNU GÖRDÜK’

  • (CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Adalet Yürüyüşü’ndeki atletli fotoğrafını ve “Ben ‘adalet’ diyorum, onlar ‘atlet’ diyor” sözleri için) Atlet işinde de atletik olduğunu gördük. Adaleti iyice ucuzlattık, adaletle atletin ne ilgisi var?
  • (Kılıçdaroğlu’nun tutuklanacağı iddialarıyla ilgili) ‘İstihareye mi yatmış, neye istinaden söylüyor? Gündemde kalmak için çıkarıyor.

‘TÜRK SPORCU SAYISI ARTMALI’

  • Spor branşlarında elde edilen başarıların olumlu ancak milli takımlarda Türk sporcuların sayısının artırılmalı. Böyle taşıma su ile değirmen dönmez. Kendi çocuklarımızı yetiştireceğiz. Dünya kadar para veriyoruz bunlara. Bunun adı ‘Desinler ki ağanın fesi var’ olur ancak.
İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz