Yönetmen Moore, WikiLeaks’i Trump’a uyarladı: TrumpiLeaks

08.06.2017 15:26

Kişi Okumuş

0 Yorum

Yönetmen Moore, WikiLeaks’i Trump’a uyarladı: TrumpiLeaks

ABD’li muhalif yönetmen Michael Moore, tüm dünyada siyasetçilerin sırlarını ortaya döken WikiLeaks benzeri bir internet sitesi açtı. TrumpiLeaks adını taşıyan sitede, Trump yönetimine karşı bilgilerin toplanması ve duyurulması öngörülüyor.

Ülkesinde eski ABD Başkanı Bush’a yönelttiği sivri eleştiriyle bilinen ve Irak işgalini eleştiren Fahreneit 9/11 belgeseliyle dünya çapında üne kavuşan ABD’li muhalif yönetmen Michael Moore, ABD Başkanı Donald Trump ve yönetiminin ‘kirli işlerini’ ortaya çıkarmak ümidiyle TrumpiLeaks adında bir internet sitesi açtı.

Moore, Huffington Post’ta yayınlanan yazısında Trump yönetiminde yer alan ya da yönetime yakın olan ‘Amerikalı vatanseverlere’, bildiklerini ifşa etmeleri için çağrıda bulundu: “Donald J Trump ve işbirlikçileri tarafından işlenen suçlardan ve halkın güveninin kötüye kullanıldığına dair faaliyetlerden haberdar olan Amerikalı vatanseverlerin, ABD’yi tiranlıktan korumak adına, muhbirlik etmesi gerekiyor.”Yazıda sitenin yalnızca yazılı dökümanlara değil, aynı zamanda video ve ses kayıtlarına da açık olduğunu belirten Moore, hiçbir iletişim aracının yüzde yüz güvenli olmadığını vurgulamakla beraber, kullanıcıların gizliliğini korumak adına ellerinden gelen her türlü önlemi aldıklarını belirtti.

Sitede bilgilerin doğrudan gönderilebileceği bir mail adresinin yanı sıra, şifreli olarak gönderilebilmesi için Signal ve Peerio gibi şifreli mesajlaşma programları bulunuyor.

WIKILEAKS’E GÖNDERMEÇevrimiçi açık ansiklopedi Wikipedia’dan alınan ‘wiki’ sözcüğü ile İngilizce’de sızma anlamına gelen ‘leaks’ sözcüklerinin birleşiminden oluşan Wikileaks adlı internet sitesi, ABD ordusunda görev almış eski bir asker olan Chalsea Manning tarafından çalınan binlerce diplomatik yazışmayı yayınlayarak dünya gündemine oturmuştu.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz