ABD Medyası: Flynn Soruşturması Türkiye’ye Uzanıyor

06.08.2017 13:15

Kişi Okumuş

0 Yorum

ABD Medyası: Flynn Soruşturması Türkiye’ye Uzanıyor

New York Times gazetesinin haberine göre, ABD Başkanı Donald Trump’ın seçim kampanyası ekibinin Rusya ile bağlantılarını araştırmakla görevlendirilen özel savcı Robert Mueller, Beyaz Saray’dan Trump’ın eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn ile ilgili belgeleri istedi.

Deutsche Welle Türkçe‘nin aktardığına göre haberde Mueller’in ayrıca Flynn’in devlet başkanlığı kampanyasının son aylarında Türk hükümetinden gizli bir şekilde para alıp almadığı konusunda da olası bazı görgü tanıklarının ifadesine başvurduğu kaydediliyor.

Flynn’in danışmanlık şirketi  Flynn Intel Group’un Türkiye hükümetiyle bağlantılı olduğu iddia edilen işadamı Ekim Alptekin’in şirketi Inovo BV’den aldığı 530 bin dolarlık ödemenin ayrıntılarını ortaya çıkarmak için geçen haftalarda savcılar ve FBI ajanları olası görgü tanıklarını bulmak amacıyla hummalı bir incelemeye girişmişti. Söz konusu ödemenin Türk hükümetiyle bağlantısı olup olmadığı ve eğer varsa Flynn Intel Group’un Ekim Alptekin’e paranın kaynağını gizlemek için yardım edip etmediği araştırılıyor.

‘GÜLEN’E GÜVENLİ LİMAN SAĞLANMASIN’

Inovo BV, Fethullah Gülen aleyhine lobi yapması için Flynn’in danışmanlık şirketi Flynn Intel Group’a 530 bin dolar ödemişti.

Trump’ın zaferle çıktığı 8 Kasım 2016 ABD seçimlerinin olduğu gün, The Hill gazetesinde Flynn imzalı bir köşe yazısı çıkmıştı. Flynn bu yazısında Türkiye’nin ABD dış politikasında bir öncelik olarak sınıflandırması ve ABD’nin Fethullah Gülen’e “güvenli bir liman” sağlamaması gerektiğini ifade etmişti.

Fethullah Gülen, 1999 senesinden bu yana ABD’nin Pennsylvania eyaletinde yaşıyor.

‘ABD-RUSYA İLİŞKİLERİNİ KONUŞTUK’

Rusya’nın ABD’de başkanlık seçimlerine müdahalesiyle ilgili devam eden soruşturmadaki kilit isimlerden biri olan Rusya’nın ABD eski Büyükelçisi Sergey Kislyak, Beyaz Saray eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn ile yaptıkları görüşmelerin şeffaf ve ABD-Rusya ilişkilerine odaklanmış konulardan ibaret olduğunu savundu.

Flynn, Kislyak ile yaptığı bir görüşmenin içeriği hakkında başta ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence olmak üzere bazı yetkilileri yanlış bilgilendirdiğinin ortaya çıkmasının ardından istifa etmek zorunda kalmıştı.

Kislyak Rus televizyonunda katıldığı bir açık oturumda “Rusya ve ABD işbirliği için önemli birçok mevzu bulunuyor. Bunlardan en önemlisi terörizm. Ele aldığımız konulardan biri de buydu” şeklinde konuştu.

RASTHABER

İlgili Terimler :

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.