ABD ve İsrail Saldırganlığına Karşı Türkiye ve Suriye Birlikte Hareket Etmeli

06.10.2017 17:36

507 Kişi Okumuş

0 Yorum

ABD ve İsrail Saldırganlığına Karşı Türkiye ve Suriye Birlikte Hareket Etmeli

Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşat Salihi, Türkiye-Suriye ilişkin olumlu beklentilerinin olduğunu söyledi.

BC Türkçe’ye konuşan ITC Başkanı ve Kerkük Milletvekili Erşat Salihi yeni dönemdeTürkiye’nin bölge ülkeleriyle ilişkilerinin geliştirmesini beklediklerini belirtti. Salihi, bölge ülkelerinin ABD ve İsrail saldırganlığına karşı birlikte hareket etmesinin zorunlu olduğunu savundu.

BBC Türkçe’nin “Haşdi Şabi’deki Türkmenler” başlıklı haberinin ilgili bölümü:

ITC Başkanı ve Kerkük Milletvekili Erşat Salihi, bağımsızlık referandumdan bir gün önce yaptığımız görüşmede konuyla ilgili sorduğumuz soruyu yanıtlarken Haşdi Şabi’deki Türkmen gücüyle iç içe olduklarını söyledi.

Türkiye’nin Haşdi Şabi’ye yaklaşımını da sorduğumuz El Kaim Alayı Komutanı Zeki Muratlı ise Ankara’nın yakın zamanda gruba yakınlık göstereceğine inandığını belirtiyor:

“Türkiye’nin (yaklaşımı) önceleri iyi değildi. Ama şimdi Türkiye, Haşdi Şabi’nin iyi bir güç olduğunu, gerçekten Irak’ın bütünlüğünü istediğini, mezhepçi olmadığına inandı. Bence Türkiye Haşdi Şabi’ye karşı yakın zamanda daha fazla yakınlık gösterecektir. Benim tahminin böyledir.

“Çünkü bakarsanız bundan birkaç ay önce Irak hükümetiyle Türkiye arasında bir gerilim vardı. Ama şimdi Türk askeriyle Irak’ın askeri birlikte sınırda tatbikat yapıyor. Demek ki, siyaset iyi tarafa gitmeye başladı. Biz Türkmenler, Irak hükümeti Türkiye hükümetiyle ne kadar iyi geçinirse o kadar iyi olur diye düşünürüz.

“TÜRKİYE İNŞALLAH SURİYE’YLE DE ANLAŞIR”

“Türkiye, (ilk dönemde) yanlış hareketler yapmaya başladı, Suriye’yle savaş içerisindeydi, İran’la her zaman gerginlik vardı, Irak’la her zaman iyi geçinmemekteydi, Türkiye’nin içinde de savaşlar çıkmaya başladı.

“Ama şimdi Allah’a şükür, İran’la iyi geçinmeye başladı, Irak’la da iyi geçiniyor, yarın Suriye’yle de bir anlaşmaları olur inşallah.

“Hepsi birbirine bağlı. İrandır, Türkiyedir, Iraktır, Suriyedir, bunlar birlik beraberlik içinde olmazsa, bizler burada Amerika, İsrail’e yem olacağız. Zaten hedef de budur.”

İlgili Terimler :

YORUMLAR