ABD’den Kore’de bombardıman ve hayalet uçaklı gövde gösterisi

18.09.2017 13:15

471 Kişi Okumuş

0 Yorum

ABD’den Kore’de bombardıman ve hayalet uçaklı gövde gösterisi

Güney Kore Savunma Bakanlığı ABD’ye ait 2 B-1B bombardıman uçağı ile 4 F-35B hayalet uçağının Kore yarımadası üzerinde tatbikat yaptığını açıkladı. Bu Kuzey Kore’nin 6. nükleer denemesinin ardından ABD’nin bölgede gerçekleştirdiği ilk uçuş olma özelliği taşıyor.

Güney Kore Savunma Bakanlığı, Guam ve Japonya’dan kalkan ABD’ye ait 4 F35-B hayalet uçağı ile 2 B-1B bombardıman uçağının Kore Yarımadası’nda uçuş yaptığını açıklayarak, bunun ‘Kuzey Kore’nin füze ve nükleer tehditlerine karşı ABD-Güney Kore ittifakının caydırıcılık kapasitesini göstermesi’ amacını taşıdığını belirtti.

Açıklamada ‘rutin tatbikat’ kapsamında ABD’li jetlere Güney Kore’ye ait 4 F-15K savaş uçağının eşlik ettiği belirtilerek, ittifakın ‘olasılıklara karşı ortak operasyon kabiliyetini geliştirmek için’ benzer tatbikatları sürdüreceği vurgulandı.

SINIR BÖLGESİNDE UÇTULAR

Uçakların iki Kore arasındaki sınır bölgesinde uçtuğu ve atış poligonundaki hedeflere ‘etkisiz bombalar’ bıraktıktan sonra üslerine geri döndüğü belirtildi.

ABD’ya ait bombardıman ve savaş uçakları daha önce 31 Ağustos’ta Kore Yarımadası’nda uçuş gerçekleştirmişti.

Son tatbikat Kuzey Kore’nin 3 Eylül’de 6. ve en güçlü nükleer denemesini yapması ayrıca geçen hafta Japonya üzerinden orta menzilli balistik füze fırlatmasının ardından geldi.

ÇİN VE RUSYA DA BÖLGEDE DENİZ TATBİKATI YAPIYOR

Diğer taraftan Çin ve Rusya, Kuzey Kore yakınlarında bugün ortak deniz tatbikatına başladı.

Çin’in resmi haber ajansı Xinhua, ortak askeri eğitim tatbikatlarının Rusya’nın doğu limanı Vladivotosk kıyısındaki Büyük Petro Körfezi ile Japonya’nın kuzeyinde Okhotsk Denizi’nin güney kesimi arasında yapılacağını duyurdu.

Bu eğitim çalışmaları, ilk bölümü temmuzda Baltık denizinde yapılan Çin-Rus deniz tatbikatlarının devamı oluyor.

Xinhua’nın haberinde tatbikatın Kuzey Kore gerilimiyle doğrudan bağlantılı olduğundan söz edilmedi ancak hem Çin hem de Rusya, soruna görüşmeler yoluyla barışçı çözüm bulunması çağrısı yapmışlardı.

Kuzey Kore’nin nükleer hedeflerinden kaynaklanan gerilimler sürerken, Kuzey Kore konusunun bu hafta Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda görüşülmesi bekleniyor. Sputnik

İlgili Terimler :

YORUMLAR