ABD’den Rusya, İran ve Kuzey Kore’ye yeni yaptırım

26.07.2017 11:45

522 Kişi Okumuş

0 Yorum

ABD’den Rusya, İran ve Kuzey Kore’ye yeni yaptırım

ABD Temsilciler Meclisi yapılan oylama ile Rusya, İran ve Kuzey Kore’ye yönelik yeni yaptırımların getirilmesini kabul etti.

ABD Temsilciler Meclisi’nde dün yapılan oylamada, 419 ‘evet’e karşı 3 ‘hayır’la Rusya, İran ve Kuzey Kore’ye yönelik yaptırımların arttırılmasına yönelik tasarı kabul edildi. Tasarıya göre, ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin Rusya’ya yönelik yaptırımları hafifletmeden veya kaldırmadan önce Kongre’nin onayını alması gerekecek.

Tasarı ile eski ABD Başkanı Barack Obama döneminde Kırım nedeniyle Rusya’ya uygulanan yaptırımlar yasa düzeyine getiriliyor. Ayrıca Aralık 2016’da Moskova’nın seçimlere müdahale ettiği iddiasıyla yaptırım getirilen üst düzey Rusya vatandaşlarına yönelik kısıtlamaları da içeriyor.

İran ve Kuzey Kore ise tasarıda nükleer ve balistik füze programları nedeniyle hedef alınıyor.

Tasarı parlamento tarafından onaylanması durumunda Trump’a sunulacak.

‘ŞİMDİYE KADARKİ EN KAPSAMLI YAPTIRIMLAR’

Temsilciler Meclisi Başkanı Paul Ryan da konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada “Ezici oy çokluğu ile Demokrat ve Cumhuriyetçi Parti’nin desteğiyle kabul edilen yeni yaptırımlar, şimdiye kadarki en geniş kapsamlı yaptırımlar” ifadelerini kullandı.

Ryan şöyle devam etti: “İran, Rusya ve Kuzey Kore’nin ulusal güvenliğimiz için teşkil ettiği tehlikeler gözardı edilemez. Uluslararası arenadaki bu tehlikeli aktörler uzun süredir ABD’nin çabalarını baltalıyor ve uluslararası istikrarı bozuyor.”

Görevlerinin bu ülkeleri ‘sorumluluğa davet etmek’ olduğunu iddia eden Ryan “Yaptırımlar, Amerikalıların güvende olması için bu en tehlikeli düşmanlarımızı sıkıştırıyor” ifadelerine de yer verdi.

İlgili Terimler :

YORUMLAR