Abe: Barış anlaşmasını Putin’le birlikte kendi ellerimizle imzalayacağız

07.09.2017 18:20

Kişi Okumuş

0 Yorum

Abe: Barış anlaşmasını Putin’le birlikte kendi ellerimizle imzalayacağız

Japonya Başbakanı Şinzo Abe, Moskova ve Tokyo’nun müzakere halinde olduğu barış anlaşmasını, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le birlikte ‘kendi elleriyle’ imzalamakta kararlı olduklarını söyledi.

 Vladivostok kentindeki Doğu Ekonomik Forumu’nda Putin’le görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Abe, “Japonya-Rusya ilişkileri için en önemli konu, barış anlaşmasının imzalanması. Putin, Japonya ziyareti sırasında bunu bizzat dile getirdi. Barış anlaşmasını kendi ellerimizle imzalamakta tamamen kararlıyız” dedi.‘PUTİN’LE KASIMDA YENİDEN BULUŞACAĞIZ’

Öte yandan Abe, kasımda Vietnam’da yapılacak Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği Örgütü zirvesinde Putin’le yeniden bir araya gelme konusunda anlaştıklarını belirtti.

PUTİN: ABE İLE SON DERECE VERİMLİ BİR GÖRÜŞME YAPTIK

 Rusya lideri Putin de, Abe ile barış anlaşması konusunu ve Güney Kuril Adaları’ndaki ortak faaliyetleri konuştuklarını aktardı.Abe ile son derece verimli bir görüşme yaptıklarını söyleyen Putin, iki ülke dışişleri bakanları tarafından rüzgar enerjisi, sera kurulumu, paket turların hazırlanmasıyla ilgili bazı projeler hazırlandığını da sözlerine ekledi.

Japonya, Rusya’nın 2. Dünya Savaşı’nın sonunda kontrolünü eline aldığı Kuril Adaları’nın kendilerine geri verilmesini, barış anlaşmasının imzalanması için şart koşuyor.

Japonya’nın hak iddiası nedeniyle iki ülke arasında 2. Dünya Savaşı’nın bitiminde barış anlaşması imzalanmamıştı.

Sputnik

İlgili Terimler :

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.