AFGANİSTAN’DA SİVİLLERE YÖNELİK KATLİAM

08.08.2017 19:20

Kişi Okumuş

2 Yorum

AFGANİSTAN’DA SİVİLLERE YÖNELİK KATLİAM

Afganistan’da DEAŞ ve Taliban tarafından sivillere yönelik yeni bir katliam gerçekleşti. Bu menfur saldırı Afganistan’ın Sar-e Pul bölgesinde meydana geldi.

Saldırıda ölenlerin sayısı 50’ye ulaşırken aralarında birçok kadın ve çocuğun bulunması, Afganistan’da hüzne neden oldu. Saldırıda dikkat çeken husus ise Taliban ve DEAŞ’ ın özellikle Şii Hazara topluluğunu hedef alması oldu. Mezhepsel çatışmayı tetikleyen bu saldırının ülkedeki Şii topluluklarının bir araya gelmesine neden olabileceği düşünülüyor. Ama Afgan hükümet yetkililerinin bu gibi protestoların canlı bomba için ideal bir ortam olacağı gerekçesiyle izin vermeyeceği çok olası görülüyor.

Aynı gün içerisinde Taliban, Mirza Olang bölgesinde bir polis karakoluna saldırdı. Hükümet sözcüsü Zabinullah Abani, karakola düzenlenen saldırı sonrasında güvenlik güçlerinden 7’sinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Taliban ve DEAŞ ittifakının yürüttüğü bu eş-güdümlü saldırıların düzenlenmesi akıllarda bazı soru işaretlerinin meydana gelmesine neden oldu. Çünkü Taliban ve DEAŞ birbirlerine karşı düşmanlık taslayan iki ana örgüt olarak bölgede varlığını sürdürmeye çalışıyor. Bu yüzden DEAŞ ve Taliban’ın bir ortaklık kurarak saldırı düzenlemesi çok ilginç bir izlenim yaratıyor. Bu durum iki örgütünde militan sıkıntısı yaşadığının bir göstergesi olabilir.

‘Kötünün iyisi’ temelinde gerçekleşmiş olan bu ittifak aynı zamanda topyekûn bir birleşmenin de habercisi olabilir. Öyle ki El-Kaide’nin Libya’daki kolu DEAŞ ile bir birlikteliğe çoktan gitmiş durumda. Taliban ve El-Kaide’nin birbirlerine karşı sempatisini göz önüne alacak olursak, Taliban’ın DEAŞ ile topyekûn bir birleşmeye gitmesi, hiç de uzak bir ihtimal gibi görünmüyor.

Kaynak: Diplomatik Gözlem / Mustafa Ay

İlgili Terimler :

YORUMLAR