Alperen Ocakları’ndan IKBY protestosu: Size Kerkük’ten bir çakıl taşını dahi vermeyiz

18.09.2017 11:04

Kişi Okumuş

0 Yorum

Alperen Ocakları’ndan IKBY protestosu: Size Kerkük’ten bir çakıl taşını dahi vermeyiz

Alperen Ocakları ve bazı Türkmen derneklerinin katılımıyla, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) referandum kararını protesto amacıyla dün Güvenpark’ta Kerkük mitingi düzenlendi.

Türk ve Irak Türkmen cephesi bayraklarının açıldığı mitingde, “Kerkük Türk’tür, Türk kalacak”, “Kerkük’e uzanan eller kırılsın”, “(IKBY lideri Mesud) Barzani şaşırma, sabrımızı taşırma” sloganları atıldı.

Aslan, burada yaptığı açıklamada, Barzani’nin yeni bir devlet kurma hayaliyle emperyalizmin maşalığını yaptığını belirtti.

Referandumun Irak’ta yaşayan hiçbir etnik grubun menfaatine olmadığının açık olduğunu söyleyen Aslan, “Barzani, Kerkük üzerinde hayaller kurmaya ve Kerkük’ü emperyalist devletlerce oluşturulmuş terör koridoruna dahil etmeye çalışmaktadır. Kerkük vatan toprağıdır, değil Kerkük’ü, size Kerkük’ten bir çakıl taşını dahi vermeyiz” ifadelerini kullandı.

Aslan, Türkmen yurtlarının ve Türkmenlerin asla kaderine terk edilemeyeceğini sözlerine ekledi.

IRAK TÜRKLERİ DERNEĞİ BAŞKANI: İKİNCİ ERBİL OLMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ

Irak Türkleri Derneği Başkanı Abbas Türkmenoğlu da Türkiye Cumhuriyeti devletinin Kerkük’te bir oldu bittiye izin vermeyerek gereken dersi muhataplarına vereceğini vurguladı.

Türkiye’nin, referandum kararına tepki olarak IKBY ile yapılan bütün ekonomik ve ticari antlaşmaları askıya almasının, Peşmerge’ye eğitim veren askeri personelin geri çekilmesinin, Erbil’e yapılan bütün uçak seferlerinin durdurulmasının, Habur sınır kapısının kapatılmasının etkili olacağını söyledi.

Abbas, ayrıca Kerkük’ün ikinci bir Erbil olmasını hiçbir Türkmen’in kabul etmeyeceğini kaydetti.

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, 13 Eylül’deki haftalık basın toplantısında IKBY’de yapılacak olan bağımsızlık referandumuna Kerkük’ün de dahil edilmesine tepki göstermiş ve ‘BBP ile Alperenlerin Kerkük’e gitmeye hazır olduğunu’ söylemişti.

İlgili Terimler :

YORUMLAR