‘Amerikalılar Suriye’de ‘asker destekli terör’ kargaşası yaratıyor’

05.10.2017 19:47

Kişi Okumuş

0 Yorum

‘Amerikalılar Suriye’de ‘asker destekli terör’ kargaşası yaratıyor’

IŞİD’in ‘ABD’nin askeri misyonunun’ bulunduğu bölgeden Suriye ordusuna saldırılarını değerlendiren askeri uzman Vladimir Kozin, ABD’nin Suriye’de terör yanlılarına destek vermekten vazgeçme niyetinde olmadığını söyledi.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov dün IŞİD militanlarının ‘ABD’nin askeri misyonunun’ bulunduğu bölgeden Suriye ordusuna bir dizi saldırı düzenlediklerini açıkladı. Konaşenkov, Suriye ordusunun IŞİD’in Palmira-Deyr ez Zor otoyolundaki mobil gruplarını etkisiz hale getirmek ve militanların ele geçirdiği yerleşimleri kurtarmak için büyük çaba sarf etmek zorunda kaldıklarını da vurguladı.

Tümgeneral Konaşenkov, “Eğer ABD söz konusu operasyonları öngörülmeyen ‘tesadüfler’ olarak kabul ediyorsa, Rusya’nın Suriye’deki Hava-Uzay Kuvvetleri, ABD’nin kontrolündeki bölgede buna benzer tüm ‘tesadüfleri’ tamamen imha etmeye başlamaya hazır” diye konuştu.

Konaşenkov, IŞİD’in bozguna uğratılmasının önündeki başlıca engelin terör yanlılarının savaşma kabiliyeti değil, ABD’nin kendilerine destek vermesi ve onlarla cilveleşmesi olduğunu söyledi.

‘DESTEK OLMADAN VARLIKLARINI 5 YIL SÜRDÜREMEZLERDİ’

Sputnik’e konuşan Rusya Askeri Bilimleri Akademisi’nden Profesör Vladimir Kozin, olayla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Kozin, “Suriye’deki terör yanlısı gruplar çok güçlü bir şekilde direniyor. Ancak mali destek, istihbarat, askeri ve danışmanlık yardımı olmadan savaşın başlangıcından sonra 5 yıl gibi uzun süredir varlıklarını sürdüremezlerdi. Amerikalılar uluslararası terör teşkilatını canlandırma ve güçlendirme hedefinin peşinde, fakat bunu kendi topraklarında değil, Rusya’nın sınırlarına çok yakın olan bölgelerde yapmak istiyorlar. Ayrıca çıkarlarıyla örtüşmeyen (Suriye Devlet Başkanı) Beşar Esad’ın meşru rejimini yok etmek istiyorlar. Bu nedenle diğer ülkelerin tedirginlik halini sürdürmek ve aynı zamanda sözde terörle mücadele için sözde olağanüstü çaba sarf eden müttefiklerine silah ve askeri araçları satmak için asker destekli terör kargaşası yaratıyorlar. Yani ABD’nin amaçları uzun soluklu ve derin. Amerikalılar, kendilerinin yaratmış, yetiştirmiş oldukları ve eskisi gibi hala kendilerine her türlü desteği verdikleri terör örgütleri ile mücadele etmeyecek” diye konuştu.

Sputnik

İlgili Terimler :

YORUMLAR