Ankara ve Tahran’ın ekonomik çıkarları Doha’da çakıştı

04.07.2017 09:57

Kişi Okumuş

0 Yorum

Ankara ve Tahran’ın ekonomik çıkarları Doha’da çakıştı

İran ve Türkiye, Körfez monarşilerinin diplomatik abluka uyguladığı Katar’daki ekonomik konumunu güçlendirmeye hazır. İranlı politikacılar ve uzmanlar, Ankara ve Tahran’ın Doha’da ekonomik çıkarların çakıştığını belirtiyor.

Türkiye’nin Katar pazarını İran’ın elinden alma niyetinde olduğunu dile getiren Tahran merkezli Beşeri ve Kültürel Bilimleri Araştırma Merkezi yetkilisi Ali Ekber Esadi, Sputnik’e açıklamasında, İran ve Türkiye’nin Katar krizinde aynı kulvarda yer aldığını belirterek, “Her iki ülke Katar’ın acil ihtiyaçlarını sağlama yönünde ilerliyor. Bu bağlamda, İran ve Türkiye arasındaki ticari rekabeti politik menfaatlerin gerisinde kalacak. Her iki taraf için de Katar’a politik destek, ticari çıkardan daha önemli. Burada önemli olan iki faktör arasındaki denge: İran’ın Katar’a coğrafi yakınlığı ve Türk ekonomisinin ihracat yapısı. İki ülke arasındaki olası rekabeti bu denge yumuşatacak” yorumunda bulundu.

İran’ın, Körfez’in güneyinde yer alan ülkelerle politik ve ekonomik ilişkilerini genişletmeyi ve güçlendirmeyi dış politikasının önemli bir yönü olarak gördüğünü belirten Esadi, bu yüzden her fırsatın memnuniyetle karşılandığını belirterek, “Ülkemiz böyle bir işbirliğine büyük politik ve stratejik önem veriyor” dedi.

Katar’la ekonomik işbirliğinin genişletilmesinin, yaptırımlarla İran’ı dünyadan izole etmeye çalışan ABD ve Suudi Arabistan’ın agresif eylemlerine etkili bir yanıt olduğunu kaydeden Esadi, “Suudi Arabistan, Körfez’in her iyi yakasındaki ülkeler arasında ilişkilerin genişlemesi yolundaki en büyük engel. Bu ülke ayrıca bölgede güvenlik ve istikrarın sağlanması yolundaki de en büyük engel” ifadelerini kullandı.

Sputnik

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz