Arap Birliği Suudi Rejim Korkusunu Yenip Sonunda Tepki Verdi

09.08.2017 12:49

Kişi Okumuş

0 Yorum

Arap Birliği Suudi Rejim Korkusunu Yenip Sonunda Tepki Verdi

Arap Birliği genel sekreteri Yemen konusunda 3 yıldır süren sessizliğini bozdu ve ülkenin Veba salgını gölgesindeki insani durumunu vahim olarak tanımladı.

Ahmet Ebulgayt Yemen’de Veba salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin artmasından duyduğu derin üzüntüyü dile getirdi ancak Yemen’de tüm bu yaşananlar Suudilerin liderliğindeki koalisyonun 3 yıldır devam eden saldırılarının bir sonucudur.

Yemen’de bugüne kadar Veba salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 1900’e ulaştı.

Birleşmiş Milletler Yemen’de Veba salgınına yakalanmış olduğu bilnen ve yakalanmış olabileceği tahmin edilenlerin sayısının 300 bin olduğunu açıkladı.

Arap Birliği genel sekreteri sözcüsü Mahmut Afifi yaptığı açıklamada konuyla ilgili şunları söyledi: Ebulgayt Birleşmiş Milletler’e bağlı insan hakları ve sağlık kuruluşları tarafından verilen bilgilerden dolayı tedirgindir ancak Veba salgınına yakalananların sayısının bu kadar artmasının nedeni bu bölgelerde acil önlem tedbirlerin alınmamasıdır. Ebulgayt’ın Yemen’deki durumla ilgili görüşü; ülkedeki durumla ilgili güvenlik komisyonunun 2216 kararına istinaden sağlık alanında bir politika oluşturulması, ülke genelinde milli diyalog sağlanması ve Fars Körfezi Arap ülkelerinin Yemen’deki durumun çözümü için hazırladıkları planın uygulanması yönündedir.

Afifi ayrıca Amerika liderliğindeki koalisyonun Yemen’e 3 yıldır devam eden saldırıları sonucu ülkede meydana gelen yıkımlar, ölümler ve insani dramlara işaret etmeksizin Ensarullah ve taraftarlarını tüm bu yaşananların sorumlusu olarak göstermeye çalışarak şunları söyledi: Onlar Yemen’de yaşanan kötü olayların ve bu ülkenin çözüm için sunulan önerilere karşı çıkması nedeniyle yaşadığı tüm parçalanmaların sorumludur.

Suud hükumeti 3 yıl önce kurduğu koalisyon kapsamında Yemen’e karşı kapsamlı bir savaş başlattı ve bu savaşta bugüne kadar yaklaşık 8 bin kişi öldü ve binlerce kişi yaralandı, ülkedeki altyapı zarar gördü, milyonlarca kişi evsiz kaldı ve ülkede salgın hastalıklar ve kıtlık başladı.

Yemen’deki hastanelerin ve sağlık kuruluşların yarısı şuan kapalı durumdadır ve geriye kalan hastane ve sağlık kuruluşlarında ise ilaç ve tıbbi malzeme sıkıntısı yaşanmaktadır.

Veba salgınına yakalananların sayısı öyle bir noktaya ulaştı ki artık hastaneler hastalarla dolmuş durumdadır. Bu hastaların sayısı o kadar çoktur ki doktorlar kurulan çadırlarda ve hatta yerlerde dahi hasta tedavi etmek zorunda kalıyor.

Yine Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu (UNİCEF) de, Yemen savaşında 4 milyon 500 bin öğrencinin okula gidemediğini açıkladı.

 Rasthaber
İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz