CHP’li Tekin: Bu vahameti İstanbul’a yakıştıranlar elbet bir gün utanacak

08.02.2018 11:57

Kişi Okumuş

0 Yorum

CHP’li Tekin: Bu vahameti İstanbul’a yakıştıranlar elbet bir gün utanacak

İstanbul’da 580 bin evin suyunun, 493 bin evin ise doğalgazının kesildiğini açıklayan CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Tekin, “Su ve gaz kesintileriyle insanlarımız sınanıyor. Bu vahameti İstanbul’a yakıştıranlar elbet bir gün utanacaktır” dedi.

CHP’li Tekin, sadece geçen yıl faturalarını ödeyemedikleri gerekçesiyle İstanbul’da 580 bin evin suyunun, 493 bin evin ise doğalgazının kesildiğini açıkladı. Tekin, TBMM’ye verdiği yazılı soru önergesinde, “Milyonlarca vatandaşın asgari ücretle çalıştığı ve açlık sınırının altında yaşadığı bir ülkede, vatandaşın en temel ihtiyaçlarından mahrum bırakılmasını nasıl açıklıyorsunuz?” diye sordu.

Sözcü’den Zeynep Gürcanlı’nın haberine göre, gaz ve su kesintilerine ilişkin ‘vatandaş perişan’ diyen Tekin, hükümete şöyle seslendi:

“Hükümetiniz tarafından doğalgazdan, suya, akaryakıttan ulaşıma, ekmekten vergilere kadar birçok alanda yapmış olduğunuz zamlar neticesinde çaresiz kalan vatandaş, en temel ihtiyaçlarını bile karşılayamaz hale geldi. 2017 yılında borcunu ödeyemeyen binlerce insanın gazı ve suyu kesildiği, bu vatandaşlarımızın büyük mağduriyetler yaşadığı ifade ediliyor. İstanbul gibi bir metropolde gaz ve su kesintileriyle insanlarımızın mağdur edilmesi bir skandaldır. En temel ihtiyaçlarımızı karşılayamayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi yıllardır mağdur insanlar yarattı. Şimdi de su ve gaz kesintileriyle insanlarımız sınanıyor. Bu vahameti İstanbul’a yakıştıranlar elbet bir gün utanacaktır.”

‘VATANDAŞ, AÇMA-KAPAMA BEDELİNİ BİLE ÖDEYEMEZ HALDE’

Vatandaşın, İstanbul’da kesinti sonrasındaki açma ve kapama bedellerini bile ödeyemez hale geldiğini vurgulayan Tekin, şöyle konuştu:

“İstanbul Büyükşehir Belediyesi, açma ve kapama bedeli adı altında elini vatandaşların cebine sokmaktan bir türlü vazgeçmiyor. Abone olan vatandaşlarımız da her ay zam yapılan su ve gaz faturalarıyla boğuşuyor. Her ay enflasyon oranında zam yapılmasını Sayıştay hukuka aykırı buluyor ama beyefendilerin hukuk anlayışı paradan ibaret olduğu için Sayıştay’ın uyarısı onlar için bir anlam ifade etmiyor. Her geçen gün faturasını ödeyemeyen vatandaşlarımızın sayısı artıyor. Sosyal devlet anlayışını tesis etmek için, bu zalim belediyecilik anlayışına dur demek için elimizden gelen mücadeleyi Cumhuriyet Halk Partisi olarak vereceğiz.”

İlgili Terimler :

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.