Çin, Trump’ın ‘teröristlere güvenli liman’ açıklaması sonrası Pakistan’a sahip çıktı

22.08.2017 13:51

Kişi Okumuş

0 Yorum

Çin, Trump’ın ‘teröristlere güvenli liman’ açıklaması sonrası Pakistan’a sahip çıktı

ABD Başkanı Donald Trump’ın Afganistan konusundaki yeni savaş stratejisini açıklarken Pakistan’ı uyarması sonrası Çin Dışişleri’nden açıklama geldi. Sözcü Hua Çunying “Uluslararası toplumun Pakistan’ın terörle mücadelesini tamamen tanıması gerektiğine inanıyoruz” dedi.

Trump’ın Afganistan ile ilgili yeni savaş stratejisini duyurduğu açıklamada Pakistan’a yönelik yaklaşımlarında da değişikliğe gideceklerinin işaretini vermesi sonrası, Çin’den İslamabad’ı savunan bir açıklama geldi.

Trump, Pakistan’ı “Pakistan’ın terör örgütlerine güvenli liman sağlamasına artık sessiz kalamayız. Pakistan’ın Afganistan’daki çabamızda ortaklık kurmaktan kazanacağı çok şey var. Teröristleri barındırmayı sürdürmekten ise kaybedeceği çok şey var. Pakistan’a milyarlarca dolar ödüyoruz ama bizim savaştığımız teröristlere barınma imkanı sağlıyorlar. Bu hemen değişmeli” sözleriyle uyarmıştı.

Çin Dışişleri Sözcüsü Hua Çunying, konuyla ilgili yaptığı açıklamada Pakistan’ın terörle mücadelede ‘ön saflarda’ olduğunu belirterek ‘mücadeleye önemli katkılar yaptığını ve büyük fedakarlıklarda bulunduğunu’ kaydetti.

‘PAKİSTAN VE ABD’NİN KARŞILIKLI SAYGI ÇERÇEVESİNDE TERÖRLE MÜCADELEDE İŞ BİRLİĞİNİ GÖRMEKTEN MUTLULUK DUYARIZ’

Günlük basın brifinginde konuşan sözcü “Uluslararası toplumun Pakistan’ın terörle mücadelesini tamamen tanıması gerektiğine inanıyoruz. Pakistan ve ABD’nin karşılıklı saygı çerçevesinde terörle mücadele iş birliği yapması ve bölge ile dünyada güvenlik ve istikrar için birlikte çalışmasını görmekten mutluluk duyarız” dedi.

Sözcü, “Söz konusu ABD politikalarının Afganistan ve bölgenin güvenliği, istikrarı ve gelişimini desteklemeye yardımcı olmasını umuyoruz” ifadelerini kullandı.

Çin ve Pakistan arasında ekonomik, güvenlik ve diplomatik alanlarda yakın iş birliği bulunuyor.

Muhalifleri Pakistan’ın Taliban gibi örgütleri rakibi Hindistan’ın nüfuzunu sınırlandırmak için kullandığını iddia ediyor. Pakistan ise ülkede militanlara güvenli alan sağlandığı suçlamalarını reddediyor.

HİNDİSTAN: ENDİŞELERİ VE HEDEFLERİ PAYLAŞIYORUZ

Trump’ın açıklaması sonrası Hindistan Dışişleri’nden de açıklama yapıldı.

Açıklamada “Başkan Trump’ın Afganistan’ın karşılaştığı zorlukların ve sınır ötesinde teröristlere güvenli liman ve diğer şekillerde verilen desteğin üstesinden gelme çabalarını arttırma kararlılığını memnuniyetle karşılıyoruz” dedi.

Açıklamada Hindistan’ın da benzer ‘endişeleri ve hedefleri’ paylaştığı ve  ‘diğer ülkelerle olan ortaklık dahil’ çabalarını sürdüreceği duyuruldu.

Hindistan halihazırda Afganistan’a yapılan yardımda 5. sırada bulunuyor. Geçen sene Hindistan, Afganistan’a 1 milyar dolarlık yardım önermişti.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz