Çok Sayıda IŞİD Militanı Türkiye’de!

08.09.2017 20:00

522 Kişi Okumuş

0 Yorum

Çok Sayıda IŞİD Militanı Türkiye’de!

Irak’ta Musul ve Telafer IŞİD’den temizlenirken aileleriyle birlikte teslim olan terör örgütü mensupları arasında 174 Türk’ün de bulunduğu öne sürüldü.

IŞİD’in merkezi durumunda olan Irak’taki Musul ve Telafer’den temizlenmesi, Suriye’deki Rakka’da ise sıkışması örgütün eylem planlarını da değiştirdi. Musul ve Türkmen kenti Telafer’in IŞİD’den temizlenmesi için başlatılan operasyonların ardından bu kentteki IŞİD’li militanların çoğunun Suriye’ye kaçtığı, yarısının ise teslim olduğu öne sürüldü. Aileleriyle birlikte Irak ordusu, Haşd-i Şaabi ve Peşmerge güçlerine teslim olan IŞİD militanının arasında 174 Türk’ün de bulunduğu belirlendi. MİT, teslim olan Türk vatandaşlarının durumunu yakından takip ederken, bu kişilerin akibetlerinin ise önümüzdeki süreçte belirleneceği öğrenildi. IŞİD’den ayrılıp Türkiye’ye kaçmak isteyen militanların da olabileceği ihtimali üzerine sınır birlikleri uyarıldı. Sözkonusu uyarı yazısında, “Terör örgütü DEAŞ’ın son operasyonlarla büyük kayıplar verdiği, Irak ve Suriye’de dağılma sürecine giren örgütten kaçan militanların insan kaçakçıları vasıtasıyla veya sığınmacıların arasına karışarak sınırdan geçiş yapabilecekleri, bu konuda gerekli hassasiyetin gösterilmesi…” denildi.

‘YALNIZ KURT’LARIN HEDEFİ TÜRKİYE

Hürriyet’ten Fevzi Kizilkoyun’un haberine göre, istihbarat birimlerinin, IŞİD’e yakın dergi, internet siteleri ve sosyal medya hesapları incelemesinde örgütün komuta merkezinin, militanlarına “kriptolu” mesaj göndererek bulundukları yerde, bölgede “Eylem yapın” talimatı verdiği de öne sürüldü. Örgütün hücreleriyle bağlantısı olmayan, tek başına hareket eden “yalnız kurt” olarak nitelendirilen militanlarının hedefinde Türkiye’nin de olduğu öğrenildi.

Türkiye, IŞİD’in eylem tehdidine karşı teyakkuza geçti. İstihbarat ve terörle mücadele ekipleri, IŞİD ile bağlantılı kişiler ile örgütün hücrelerini yakın takibe aldı. 2017 yılının ilk 8 ayında yapılan operasyonlarda IŞİD bağlantılı olduğu değerlendirilen 2 bin 907 kişi gözaltına alındı. Eylem hazırlığında olan Konya’daki hücre evine baskında 5, Ankara’daki hücre evine baskında ise 2 olmak üzere 7 IŞİD’li militan ölü ele geçirildi.

3 OĞLUNDAN 2’Sİ TELAFER’DE ÖLDÜ

Bu arada Diyarbakır Dicle Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ş.İ.’nin, 3 oğlu IŞİD’e katılmıştı. 3 kardeşten Süleyman Bengi ile ikizlerden Dilar’ın, Telafer bölgesinde çıkan çatışmalarda öldüğü öğrenildi.

Örgüte katılan kardeşlerden Dilşat ise Telafer’de terör örgütüne yönelik başlatılan operasyon öncesi buradan kaçarak IŞİD’in kontrolündeki Rakka kenttine geçti. 45 gün önce ailesine internet ortamında ulaşan Dilşat’ın, IŞİD’den kaçmak istediği ancak örgütün kaçan kişileri infaz ettiği, bu nedenle kaçamadığını söylediği öğrenildi. Bu konuşmadan sonra aile bir daha Dilşat’tan haber alamadı.

İlgili Terimler :

YORUMLAR