Cuma Sohbetleri: Bayramda sevgi ve hoşgörü…

23.06.2017 07:00

Kişi Okumuş

0 Yorum

Cuma Sohbetleri: Bayramda sevgi ve hoşgörü…

Yakup Yaşlak (İlâhiyatçı)
yakupyaslak@gmail.com

Bayramlarda sevgi ve hoşgörüye ihtiyacımız var.

Sevgili İslâm Peygamberi “Din, muhabbetten başka bir şey midir” diye buyurmaktadır.

Yaratıcıya kulluk ve O’na olan sevgi ve muhabbetin, O’nun var ettiği her şeye yansıyacak olan sevgisi ve muhabbeti. İnsanlar diğer insanlara ve diğer tüm canlılara olan sevgilerini ortaya koymalı ve bunu fiiliyata dökmelidir. Etrafında var olan her şeye karşı sorumlu olan canlı insandır. Toprağa atılmış tohumdan fidana kadar, yeni doğmuş bir hayvan yavrusundan, renk ve ırk gözetmeksizin insanlara kadar her şeyden sorumludur insan.

Bu yükün üstesinden gelebilmesi için vazifesini eksiksiz yerine getirebilmesi için sevgi ve muhabbetin o eşsiz atmosferine girmelidir insan. Sevgi ve muhabbet hali ile hâllenmedikçe; diğer insanları ve canlıları sevmesi düşünülemez. Oysa güzel ülkemizde sevgi ve muhabbet timsalleri o kadar fazladır ki; Ancak Hz. Ali’nin buyurduğu gibi “İbret alınacak şeyler ne kadar fazla, ibret alanlarsa ne kadar azdır.”

Yaşadığımız Mübarek Ramazan ayı İlâhî aşk ve sevgiyi O’na ve ihtiyaç sahibi olan kullarına ilgi ve muhabbetimizi gözden geçirme ve içimizdeki sevgi onarımlarını yapmak için bir fırsattır.

Birbirini seven ve muhabbet besleyen insanlar, birbirlerinin kutsallarına saygı duyarlar, anlayışla yaklaşırlar. Bu mübarek ayda nefsini yenmeye çalışan insanlara karşı anlayışlı olarak onlara her hâlimizle yardımcı olmak, ancak onları sevmekle olur. Toplum da bu ayda oruç tutmaya çalışanlara yardımcı olmak adına bir şeyler yapmalıdır.

Hani herkesin dilinde bir “Eski Ramazanlar” tekerlemesi var ya, birkaç kelime de ben arz etmek isterim. Eski Ramazanlarda lokantalar, “Ramazan dolayısı ile kapalıyız” diye yazarlardı. Artık yok. Açık olanlar da hastalar ve yolcu olanlar rahat olsunlar diye pencerelerine perde gererlerdi. Artık o da yok. Oruç tutanın yanında yemek içmek neymiş, yoktu öyle bir şey! Bu hoşgörü ve anlayışımızı da kaybettik. Çeşitli sebeplerden dolayı olsa gerek.

Bayramları hep beraber yaşamak istiyorsak; Ramazan ayını da beraber yaşamalıyız. Ramazan ayını beraber yaşamayan bir toplumun bayramı bir olmaz.

Onun için de değerli kardeşlerim, biz, sevgi ve muhabbet tamiri yapmalıyız gönlümüzde. Sonra “Bayramın mübarek olsun”…

Sevgi ve hoşgörüden yoksun, karşılıklı anlayıştan uzak bir ülkeye; bayram gelse ne olur, gelmese ne olur.

Hz.Aliyyel Murtaza (s.a) “Bayram günah işlemediğin gündür” diye buyurmaktadır ve bu buyruk kıyamete kadar geçerli olacaktır.

Hepinize günahsız günler ve iyi bayramlar sevgi ve muhabbetle kalın. Vesselam

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz