Dışişleri Bakanlığı’nda BAE’ne Sert Tepki

31.08.2017 11:53

339 Kişi Okumuş

0 Yorum

Dışişleri Bakanlığı’nda BAE’ne Sert Tepki

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Müftüoğlu, Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Nahyan’ın Türkiye’ye yönelik suçlamalarına ‘Suriye’deki yıkımın sorumluluğunun gerçek adreslerinde aranmasını’ talep ederek cevap verdi.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah bin Zeyid el Nahyan’ın Türkiye ve İran’ın, Suriye’nin egemenliğini zayıflatmaya çalıştığını ve krize müdahale etmeye son vermeleri gerektiğine yönelik sözlerine Türkiye’den yanıt geldi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Müftüoğlu, Nahyan’ın suçlamalarına şu sözlerle yanıt verdi:

“Türkiye’nin Suriye krizinin başından bu yana izlediği politikanın, bu ülkenin siyasi birliğinin ve toprak bütünlüğünün korunması ve halkın meşru taleplerini karşılayacak bir siyasi çözüm bulunması amacına matuf olduğu aşikardır. Komşusu olması itibarıyla Suriye’deki ihtilaftan en fazla etkilenen ülkelerin başında gelen Türkiye’nin arzusu, Suriye’deki krizin söz konusu ilkeler temelinde en kısa sürede sona erdirilmesi ve bu ülkenin uluslararası toplumun egemen ve muteber bir üyesi olarak varlığını idame ettirmesidir.

Bu bağlamda, terörizmle mücadele kisvesi altında sahada oldu bittiler yaratarak ülkemizin ulusal güvenliğine kasteden mihraklara müsamaha gösterilmesi de söz konusu olamaz. Türkiye, Suriye’deki yıkımın sorumluluğunun gerçek adreslerinde aranmasının ve bu çabanın gerektirdiği ahlaki duruş ve tutarlılıktan taviz verilmemesinin lazım geldiğine inanmaktadır.”

NAHYAN NE DEMİŞTİ?

Dün, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Abu Dabi’de bir araya gelen el Nahyan, görüşmenin ardından düzenlenen basın konferansında, “Suriye problemi, iç siyasi durumun yanı sıra dış güçlerin müdahale etmesi sonucunda ortaya çıktı, özellikle de İran ve Türkiye Suriye’nin egemenliğini zayıflatmak üzere hareket etti. Bu ülkeler krize müdahale etmeye son vermeli” ifadelerini kullandı.

İlgili Terimler :

YORUMLAR