Erdoğan’dan Suriye sınırına sürpriz ziyaret

25.01.2018 21:11

433 Kişi Okumuş

0 Yorum

Erdoğan’dan Suriye sınırına sürpriz ziyaret

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Zeytin Dalı’nın 6. gününde Hatay’daki Harekat Merkezi’ne gitti. Askerlere konuşma yapan ve genelkurmay başkanlığı ile kuvvet komutanlıklarına video konferans bağlantısıyla hitap eden Erdoğan, ‘Afrin’in terör unsurlarından temizleneceğini, harekatın netice alınana dek devam edeceğini’ söyledi.

Zeytin Dalı Harekatı’nın sevk ve idaresinden sorumlu 2. Ordu’nun Hatay’daki Harekat Merkezi’ni ziyaret eden Erdoğan, burada görev yapan askerlere hitap etti. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın eşlik ettiği Erdoğan, konuşmasında ‘ulusal güvenliği sağlama nedeniyle Afrin’de gerçekleştirilen operasyonun bölgeyi terör unsurlarından temizlemeyi amaçladığını’ dile getirdi. ‘Ulvi bir görev icra eden’ askerlere ‘başarı dileklerini’ iletti.

Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'la Ankara'dan Zeytin Dalı Harekatı'nın sevk ve idaresinden sorumlu olan 2. Ordu'nun Hatay'daki Harekat Merkezi'ne geçti.
© AA/ CUMHURBAŞKANLIĞI/MURAT ÇETİNMÜHÜRDAR
Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’la Ankara’dan Zeytin Dalı Harekatı’nın sevk ve idaresinden sorumlu olan 2. Ordu’nun Hatay’daki Harekat Merkezi’ne geçti.

‘NETİCE ALINANA DEK SÜRECEK’

Daha sonra harekatla ilgili daha detaylı bilgiler aldığı toplantı esnasında, Genelkurmay Başkanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Hava Kuvvetleri Eskişehir Muharebe Üs Komutanlığındaki harekat merkezleriyle canlı bağlantılar gerçekleştiren Erdoğan, video konferans aracılığıyla yaptığı hitapta Zeytin Dalı Harekatı’nın netice alınana dek süreceğini vurguladı.

​’GÖZÜMÜZ YOK, TEMİZLEYİP ASLİ SAKİNLERİNE VERECEĞİZ’

‘Türkiye’nin hiçbir ülkenin toprağında gözü olmadığını’ söyleyen Erdoğan, ‘Afrin’in de terör unsurlarından temizlenmesinin akabinde asli sakinlerine teslim edileceğini’ dile getirdi. ‘Bölgenin terörden temizlenmesinin Türkiye’deki Suriyelilerin ülkelerine dönüşlerini de hızlandıracağını’ ifade etti.

SOMALİ VE KATAR’DAKİ ÜSLERE DE BAĞLANDI

Cumhurbaşkanı, Hatay’dan Mogadişu’daki Somali Türk Görev Kuvveti Komutanlığı ve Doha’daki Katar Türk Birleşik Müşterek Kuvvet Komutanlığı’na da video konferansla bağlanıp söz konusu üsler hakkında bilgi aldı.

Erdoğan, Harekat Merkezi’nde 2. Ordu Komutanı Korgeneral İsmail Metin Temel ve diğer askeri yetkililerden Zeytin Dalı Harekatı hakkında bilgi aldı. Erdoğan’a, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Güler ve Hatay Valisi Erdal Ata da refakat etti.

Sürpriz ziyaret nedeniyle Erdoğan’ın Beştepe’de Başbakan Binali Yıldırım’ı kabulü ertelendi.

İlgili Terimler :

YORUMLAR