‘Erdoğan’ın Kırım açıklamasının temelinde Türkiye’nin yarımadadaki hak iddiası var’

10.10.2017 17:51

Kişi Okumuş

0 Yorum

‘Erdoğan’ın Kırım açıklamasının temelinde Türkiye’nin yarımadadaki hak iddiası var’

Rus uzman Bondarenko’ya göre Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün Ukrayna’da yaptığı Kırım açıklamasının altında Türkiye’nin yarımadadaki hak iddiası yatıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’nin Kırım’ın Rusya’ya bağlanmasını tanımayacağı yönündeki ifadelerini Sputnik için yorumlayan Rus siyaset uzmanı Oleg Bondarenko, Kırım sorununun Türk-Rus savaşlarından bu yana Türkiye için son derece önem taşıdığını belirtti.

‘TÜRKİYE 200 YILDIR BU POLİTİKAYI İZLİYOR’

Bondarenko, “Bu bağlamda, Erdoğan’ın sözlerini sadece Türkiye’nin yarımadadaki hak iddiaları kapsamında ele almak gerekiyor. Ancak Erdoğan yeni bir şey söylemedi. Bu, 200 yıldır Türkiye’nin politikası ve bu konuda hiçbir değişiklik yaşanmadı” ifadelerini kullandı.

‘TİCARİ BEKLENTİLER DE ETKİLİ’

Türkiye ile Ukrayna arasında çok fazla kesişme noktası bulunmadığının altını çizen Rus uzman, Türkiye’nin ticari beklentilerinin de açıklamada etkili olduğunu savundu.

‘UKRAYNA, TÜKETİM PAZARI OLARAK TÜRKİYE’NİN İLGİSİNİ ÇEKİYOR’

Türkiye’nin yeni pazarlar aradığını kaydeden Bondarenko, “Günümüzde iki ülke arasında çok fazla kesişme noktası bulunmadığını anlamak gerekiyor. Yeni pazarlara ihtiyaç duysa da, Türkiye son derece güçlü ve dinamik gelişen bir ekonomiye sahip. Ukrayna ise bir tüketim pazarı olarak Ankara’nın ilgi alanına giriyor” dedi.

İlgili Terimler :

YORUMLAR