Federica Mogherini’nin Tahran’da Bercam görüşmeleri

06.08.2017 14:00

Kişi Okumuş

0 Yorum

Federica Mogherini’nin Tahran’da Bercam görüşmeleri

İslami İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin yemin töreni için Tahran’da bulunan AB dış ilişkiler sorumlusu Federica Mogherini, cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif ile bir araya gelerek kapsamlı ortak eylem planı Bercam nükleer anlaşması konusunda fikir teatisinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani dün Mogherini ile görüşmesinde, Amerika yeni yönetiminin yükümlülüklerini yerine getirmemesinin tüm tarafların endişelenmesine sebep olduğuna işaretle, Amerika tarafından Bercam’ın defalarca ihlal edilmesi ve Amerika’nın İran’a karşı yeni yaptırım kararının İran kamuoyunu olumsuz etkilediğini, Bercam nükleer anlaşma sürecini tahrip edebileceğini söyledi.

Daha önce de İran dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif Mogherini ile yaptığı görüşmede Amerika yeni yönetiminin, Bercam’ın çıkarlarından İran’ın yararlanmasını sabote etmeye çalıştığını, bunun ise nükleer anlaşmanın açık ihlali olduğunu söyledi. AB dış ilişkiler sorumlusu Mogherini de AB’nin Bercam’ın tamamen gerçekleşmesini garanti edecek kapsamlı bir program peşinde olduğunu belirterek, nükleer anlaşmanın Avrupa için özel önem taşıdığını, Bercam nükleer anlaşmanın imzalanması ile İran ve AB arasındaki ticari faaliyetlerin %80’inin başarı ile gerçekleştiğini belirtti.

Amerika’da yeni yönetimin işbaşına gelmesi ile birlikte Bercam ile ilgili endişeler daha da arttı. Başkan Trump’ın Beyaz Saray’a gelmesinden itibaren, İran’ın Bercam nükleer anlaşmaya bağlı kalmasının iki kez onaylanmasına rağmen, Donald Trump’ın Bercam denklemleri dışındaki girişimleri, nükleer anlaşmanın defalarca ihlal edilmesine sebep oldu. İran karşıtı yaptırımların Amerika kongresinde onaylanması ve ardından Trump tarafından imzalanması, Bercam nükleer anlaşmanın zayıflatılması ve İran’ın bu sayede çıkarlarının en aza indirilmesi hedefi ile gerçekleşti. Kamuoyuna baskı uygulamak ve İran’ı Bercam nükleer anlaşmayı ihlal etmeye yöneltmek, böylece dışişleri bakanı Zarif’in belirttiği gibi Bercam ihlalini İran’a mal etmek, Trump’ın nükleer anlaşma karşıtı siyasetlerinin ana hedefidir.

Bu bağlamda Amerika eski dışişleri bakanlığı sözcüsü John Kirby birkaç gün önce CNN kanalına verdiği mülakatta, İran ve Avrupa ülkelerinin Bercam nükleer anlaşma ile ilgili endişelerinin yerinde olduğuna işaretle, Trump hükümetinin Bercam’dan çıkmaktan daha azına ikna olmadığını, en kötüsünün ise İran’ı Bercam’ı ihlal etmekle suçlamak istediğini söyledi.

İran bilinçli ve uyanık, üstelik tam hüsnüniyeti  ile Bercam ile ilgili sorumluluklarına bağlıdır, üstelik UAEA’nın sürekli yayınladığı raporları da bu gerçeği onaylamaktadır. İranlı yetkililer Bercam’ın tahrip edilmesi için Amerika’ya izin vermeyeceklerini defalarca belirtmişler; bu yolda tabi ki AB ile yapıcı işbirliği zaruridir. Fakat İran’ın uydu taşıyıcı Simorg roketini başarı ile fırlatması ardından İngiltere, Fransa ve Almanya’nın, Amerika’ya eşlik ederek sergiledikleri olumsuz tutum, AB dış ilişkiler sorumlusu Federica Mogherini’nin cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile görüşmesinde, AB’nin Bercam’a destek vurgusuyla tamamen çelişmektedir.

İran Dışişleri bakanı da Mogherini ile dünkü görüşmesinde, İran füze denemeleri ve uydu taşıyabilen Simorg roketinin fırlatmasının, BMGK 2231 sayılı kararnamesine aykırı olmadığını belirterek, 3 Avrupa ülkesinin Amerika ile ortaklaşa yayınladıkları bildirinin yanlış yolda atılan adım olduğunu söyledi.

Bu bağlamda uluslararası meseleler uzmanı ve Tahran üniversitesi hocası Muhammed Merendi de Sputnik habere verdiği demeçte, uzaya uydu fırlatmanın uluslararası yasalar çerçevesinde olduğunu belirterek, İran’ın uydu taşıyabilen Simorg roketini fırlatmasının Bercam’ı ihlal etmediğini belirtti.

Parstoday

 

İlgili Terimler :

YORUMLAR