General Dostum, Türkiye’den dönemedi

19.07.2017 10:17

Kişi Okumuş

0 Yorum

General Dostum, Türkiye’den dönemedi

Tedavi için Mayıs ayında Türkiye’ye gelen Afganistan Başkan Yardımcısı General Abdül Raşid Dostum hakkında yeni bir iddia ortaya atıldı. İddiaya göre Afganistan’a dönmek isteyen dostumun uçağına iniş izni verilmedi.

Afganistan medyası, Türkiye’den kalkan ve Başkan Yardımcısı General Abdül Raşid Dostum’u taşıyan uçağın Afganistan’a inişine izin verilmediğini iddia etti. Haberle ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı. BBC Türkçe’nin Afgan medyasına dayandırdığı haberde, ülkesine dönüşünde Dostum’u taşıyan uçağa ülkenin kuzeyindeki Mezar-ı Şerif kentindeki Mevlana Celaleddin Belhi Havaalanı’nda iniş izni verilmediğini öne sürdü.

Uçağın inişine kimin engel olduğuna dair bir açıklama yapılmazken BBC’ye konuşan, Cumhurbaşkanı Eşraf Gani’ye yakın bir kaynak, General Dostum’un dönüşünün şüpheye neden olduğunu çünkü dönüşün merkezi hükümetle koordine edilmediğini söyledi. General Dostum, siyasi rakiplerinden birine işkence yapmakla suçlanıyordu.

General Dostum’un 2014’te Gani’nin yardımcılığı görevine getirilmesi tartışmalı bir hamle olarak görülmüş ancak aynı zamanda ülkedeki Özbek azınlıkla bir uzlaşma adımı olarak da tanımlanmıştı.

Sozcu.com.tr

İlgili Terimler :

YORUMLAR