İbrahim Kalın’dan önemli açıklamalar…

07.02.2018 14:23

Kişi Okumuş

0 Yorum

İbrahim Kalın’dan önemli açıklamalar…

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Avrupa Birliği’nin (AB) vize serbestisi için talep ettiği 72 kriterin yerine getirildiğini söylerken “Terörle mücadele kanununda mücadelemizi zarara uğratmayacak düzenlemeler yapıldı” dedi. Kalın, AB’nin de Türkiye’nin terörle mücadeledeki önceliklerini ele alarak adımlar atacağını söyledi.

Türkiye ile AB arasındaki vize görüşmelerini tıkayan en önemli madde terörle mücadeleye ilişkin kanundu. AB, terörle mücadele yasa ve uygulamalarının Avrupa standartlarına uyacak şekilde düzenlenmesini talep ediyordu. Ancak Türkiye, birçok terör tehdidiyle karşı karşıya olduğunu savunarak bu düzenlemeyi kısa vadede yapmayı reddediyordu. Kalın, söz konusu kriterin ‘Türkiye’nin mücadelesini zarara uğratmayacak şekilde’ düzenlendiğini söyledi.

Basın toplantısında açıklamalarda bulunan Kalın’ın ifadeleri özetle şöyle:

(AB’ye vize serbestisi) Biz bu trafiğin Türkiye-AB ilişkilerine yeni bir ivme kazandırmasını umut ediyoruz. Bir takım gecikmeler yaşanmış olsa da bugün itibarıyla yeni bir sürecin başladığını ifade edebiliriz. En kısa sürede hayata geçirilmesi, sağlanırsa Türkiye’deki AB algısı da değişecektir. Türkiye vatandaşlarının Schengen içerisinde serbest dolaşım hakkının olması hak idi. Bu çerçevede 26 Mart’a Varna’da bir Türkiye-AB zirvesi gerçekleşecek ve Cumhurbaşkanımız katılacaklar. Bu zirveyi de biz çok önemsiyoruz. Bu zirveler Türkiye’nin AB ile ilişkilerinde çok önemli fonksiyona sahiptir.

Zeytin Dalı Harekatı ile ilgili güncelleme yapmak istiyorum. Planlandığı şekilde devam etmektedir. Şu ana kadar kritik noktalar PYD/PKK/YPG teröristlerinden temizlenmiştir. Bugünde 1000 civarında terörist etkisiz hale getirilmiştir. Bizim de kayıplarımız oldu. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Fırat Kalkanı Harekatı başladığında da çeşitli endişeler gündeme gelmiştir. Orada hayata geçirilen temel ilkeler bu harekatın ne kadar başarılı olduğunu da net bir şekilde ortaya koymaktadır. Zeytin Dalı Harekatı ile de terör unsurları tamamen temizlenecek. Suriye’nin toprak bütünlüğü konusunda önemli adımlar atılacak. Bununla ilgili TSK, Genelkurmay Başkanımızın sevk ve idaresinde operasyon başarı ile yürütülmektedir. Güvenlik toplantısında da konunun detayları ele alındı.

‘ÖSO, SURİYE MUHALEFETİNİN ÖNEMLİ BİR PARÇASIDIR’

ÖSO, meşru Suriye muhalefetinin önemli bir parçasıdır. Ülkenin, devletin beka meseleleri söz konusu olduğunda partizan bir şekilde bunlar ele alınmaz. Burada küçük siyasi hesapların bir kenara konulması, milli hedeflerimiz doğrultusunda kenetlenmenin yaşanması gerekir. Maalesef bazı çevrelerin bunun aksi yönde açıklamalar yapmaya çalıştığını, ÖSO’yu terörle ilişkili gibi göstermeye çalıştığını izlemekteyiz.

‘SOÇİ TOPLANTILARINDA HEP YAPICI BİR TUTUMLA YAKLAŞTIK’

Soçi toplantılarına hep yapıcı bir tutumla yaklaştık. Çatışmasızlık durumunun devam ettirilmesi için katkı sağlaması yönünde çabalarımızı yoğunlaştırdık. Bizim açımızdan Soçi’de bir takım hatalar yapıldı. Buna rağmen sonuç bildirgesinde BM 2254 sayılı karara atıf yapılması noktasında önemli adım atıldı. 150 kişilik anayasa komisyonu kurulması kararı alınmıştır. Bu komisyona verilecek isimleri belirleme sürecini başlattık. Bu siyasi geçiş sürecinde önemli adımdır. Rejimin çatışmasızlık kararını ihlal edici tavırları da devam ediyor. Sivillere yönelik saldırıların durdurulması için bütün aktörlerin devreye girmesi gerekiyor.

İDLİB’DE GÖZLEM NOKTALARI

TSK 4. gözlem bölgesi için çalışmalarını yürütüyor. Zaman zaman saldırılarla karşılaşıyorlar. Burada da garantör ülkeler başta olmak üzere herkesin üzerine düşeni yapması gerekmektedir.

‘ZEYTİN DALI EKONOMİYİ OLUMSUZ ETKİLEMEDİ’

Zaman zaman operasyonun ekonomiye olumsuz etki yapacağı şeklinde spekülasyonları gördük. Fırak Kalkanı zamanında da bunların doğru olmadığı görüldü. Zeytin Dalı Harekatı’nın da olumsuz etkisi olmamıştır, bundan sonra da olması beklenmemelidir. Son çeyrekte yüzde 11.1 büyüme oranı dünyada 1 numara idi. Aynı şekilde turizm alanında çok önemli bir toparlanma süreci yaşadık.

‘KILIÇDAROĞLU’NUN GECİKMELİ AÇIKLAMA YAPMASI MANİDAR’

(Kılıçdaroğlu’nun Salih Müslim açıklaması) Kılıçdaroğlu’nun PYD/YPG’nin bir terör örgütü olduğunu ifade etmesi memnuniyet verici ama geçikmeli şekilde yapması da manidar. Hala CHP içinde PYD’ye terör örgütü diyemeyen, dolaylı olarak onlar destek veren bir takım seslerin olduğunu da görüyoruz. Umarız Kılıçdaroğlu bu konuda adımlar atacaktır. Terörün her türüne karşı net bir mücadele verilmesidir önemli olan.

‘REJİMLE TEMAS SÖZ KONUSU DEĞİL’

(Kılıçdaroğlu’nun Suriye ile görüşme önerisine) Rejimle ilişki çok defa soruldu, açık tavrımızı ortaya koyduk. Temasımız söz konusu değil, temasın kurulması da söz konusu değil. Suriye’nin birlik ve beraberliğini sağlayacak bir devlet yapısı ve liderliğin ortaya çıkması büyük önem arz ediyor. Bizi yönelendirme şeklindeki yaklaşımların çok gerçekçi olmadığının farkındayız. Bizim Suriye’deki hedefimiz ne işgaldir, ne terör yapılarına verilen desteği görmezden gelmektir. Amacımız toprakların terör örgütlerinden temizlenmesidir. Bununla ilgili olarak da Astana’da Rusya ile İran ile diğer bölge ülkeleri ile diğer yandan AB ile Amerika ile görüşüyoruz.

‘TILLERSON, İSTEĞİ ÜZERİNE ZİYARET GERÇEKLEŞTİRİYOR’

(ABD Dışişleri Bakanı) Tillerson’ın ziyareti kendi talepleri üzerine gerçekleşiyor. Dışişleri Bakanımızın misafiri olarak gelecekler ve sayın Cumhurbaşkanımız da kendilerini kabul edecekler. (ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı) McMaster benim misafirim olarak gelecek. Bu ziyaretler önemli. Biz ABD ile güvenin yeniden tesisis için bir çaba içindeyiz. Ama bu güveni sağlayacak olan da sahada atılacak somut adımlardır.

‘AB, TÜRKİYE’NİN TERÖRLE MÜCADELEDEKİ ÖNCELİKLERİNİ ELE ALARAK…’

(Türkiye-AB müzakereleri) 72 kriterin 69’u tamamlandı dendi, son iki kriter terörle mücadele yasaları dendi. Bu AP’de daha popülist tavırlarla ortaya çıktı, siyaset malzemesi haline getirildi. Bir anda tartışmaya döndü. Bizim terörle mücadele yasalarımız çerçevesinde terörle mücadeleyi aksatmayacak şekilde düzenlemeler yapıldı ve AB’ye bildirildi. Bizim çağrımız bu değerlendirmeleri bir an önce tamamlamaları ve Schengen uygulamasına bir an önce geçilmesi. Biz gereken adımları daha önce attık. AB makamları da Türkiye’nin terörle mücadeledeki önceliklerini ele alarak birtakım adımlar atacaklardır.

‘TANKI VURAN SİLAHLA İLGİLİ AÇIKLAMA YAPACAĞIZ’

Tankımızı vuran silahın menşei ile ilgili inceleme devam ediyor. Biz erken bir açıklama yapıp eksik bilgilerle kamuoyunu yanıltmak istemeyiz. Gerekli açıklama çerçevesinde silahın menşei nedir, nereden gelmiştir, gerekli açıklamaları o zaman yapacağız.

‘YAKIN ZAMANDA ÜÇLÜ ZİRVE YAPILABİLİR’

Genel değerlendirme toplantısında sorulara cevaben kendisine operasyonu soruluyor. Kendisi de operasyonun Türkiye’nin ulusal çıkarları çerçevesinde hayata geçirildiğini söyledikten sonra “Kısa sürede bitmesi arzu ettiğimizdir” şeklinde açıklaması var. Bizi komşu ülkelerin Türkiye’nin bu konulardaki önceliklerini, çıkarlarını dikkate alan değerlendirme içinde olmalarını bekleriz.  Yakın zamanda üçlü zirve yapılabilir.

ERDOĞAN’IN TTB AÇIKLAMASI

TTB’nin başındaki ‘Türk’ ifadesi Bakanlar Kurulu ile verildi. Kamuoyunda büyük bir infial oluştu. Bir STK’nın kamuoyunun hassassiyetlerini göz ardı ederek açıklamalar yapması elbette kamuoyunda tepkiye yol açar. Bakanlar Kurulu ukdesindedir. Umursamaz şekilde açıklamalar yaptığınızda bu kamuoyunda da devlette de tepkiye neden olur. Bizim özgürce nefes alabilmemiz için hayatlarını ortaya koyuyorlar. Biz bu operasyonlara karşıyız demeleri her şeyden önce o Mehmetçiklere saygısızlıktır. En azından susmaları beklenir.

FAİZ ÇALIŞMASI

Faiz konusu ile ilgili Cumhurbaşkanımızın tutumunu biliyorsunuz. Düşürülmesi konusunda açık ve net bir tutum sergiledi. Daha rahat bir ortama kavuşabilmesi için. Zaman zaman toplantılar yapmaktadır. Önümüzdeki günlerde de çalışmalar devam edecektir.

ALMANYA İLE İLİŞKİLER

Schulz’un Dışişleri Bakanı olması durumu Almanya’nın iç işleridir. Alman seçimlerinden sonra Cumhurbaşkanımız Almanya Cumhurbaşkanı ve sayın Merkel ile telefon görüşmeleri oldu. Biz bunları Türk-Alman ilişkilerinde yeni sayfanın açılmasına vesile olmasını istiyoruz. Sayın Schulz olur başkası olur.

‘YPG KLOR GAZI KULLANDI’ İDDİASI

YPG’nin klorin gazı kullandığına dair haberleri biz de takip ediyoruz ama teyit edici bir bilgi bize de ulaşmış değil.

OLASI BAHÇELİ-ERDOĞAN GÖRÜŞMESİ

Sayın Cumhurbaşkanı ile MHP lideri Devlet Bahçeli arasında görüşme her an olabilir. Yaptığı açıklamalar kamuoyunun duygularına da tercüman olmaktadır. Ülkenin birlik ve beraberliğine de katkı sunmaktadır. Ara ara sayın Cumhurbaşkanımız sayın Bahçeli ile görüşüyorlar. Önümüzdeki günlerde de görüşme gerçekleşebilir.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.