İç Çelişki…

26.04.2021 12:37

346 Kişi Okumuş

0 Yorum

İç Çelişki…

Han Ayvaz Adıgüzel

hanayvazadiguzel@gmail.com

Bakınız, bu iç çelişkiye bir kaç örnek vermezsem, ben bihuzur olacağım biliyorum…
Amerika’nın meşhur “Missoiri savaş gemisi” İstanbul’a gelir; mümkündür gelebilir ne varmış bunda diyebilirsiniz. Keşke öyle olsa. Heyhat ki öyle değil!
Meclisten tut, basından tut, mahalledeki kızlarımıza kadar bu gemide görev aldı. İşte o yıllardan sonra ne oldu da elit yapımız değişti.
Din anlayışımız, namus anlayışımız, Milliyetçi ve devrimci anlayışımız değişti.
Röportajdan bir kesit:
“Kızlarımızı nasıl buldunuz”:
-“Türk ailelerinden şikayetçiyiz, kızlar akşam saat altıya kadar bizimle oluyor, sonra, annem kızar diye ayrılıp gidiyorlar. Türk ailesi böyle olmamalı.”
Meclisten bir kesit:
Konuşan eski Türk ocakları genel başkanı Hamdullah Suphi Tanrıöver. Bu adam Türk ocaklarının en uzun görev yapan adamıdır.
-“Aziz arkadaşlarım! Şevkat nedir biliyor musunuz? Amerikadır o! Amerika yalnız bunu bize vermiyor. Keza; ışık nereden geliyor, güven nereden geliyor, ümit nereden geliyor, bunların membası neresidir? Amerika! İşte Amerika bunları bize veriyor.
Cihat baban! Chp millet vekili:
“Amerika’nın Missori gemisi ülkemize gelmiştir. Müjdeliyorum, Atatürk’ün Muasır devletler sözü gerçekleşmiştir. Bu istek, tamamiyle yerine gelmiştir.!”
Basınımızdan bir kesit: Burhan Felek! Kendisine şeyh ül muharrir ünvanını vermişiz. Şöyle yazıyor:
“Amerika, biz size nasıl imreniyoruz, bir bilseniz? Açık yürekli oluşunuza, yiğit huylu oluşunuza!
Büyük geminizle geldiniz, biz böyle şeylere bayılırız. O ne eda, o ne endam! Amerika, biz sana gönülden bağlıyız. Sizlere nasıl mukabele edeceğimizi bilemiyoruz. Başımız, gözümüz üzerinde yeriniz var.”
Falih Rıfkı Atay:
“Herkes kendi talihini Amerikanın yıldızlı bayrağında görür. Ey Amerika seni nasıl çok sevdiğimizi gözlerimizin bakışında, yüzümüzün gülüşünde görebilirsiniz.”
Muhittin baha Pars!
Bu adam Tkp(Türkiye kominist partisi) Kurucularındandır, işin ilginç yanı; babası da, “baba efendi” tekkesinin şeyhidir.
-“Amerika’dan kusursuz ve temiz bir ses yükseldi, bu; büyük Roozvelt’in sesidir. Bu azametli ses ufuklarımızda yankılanıyor.
Diyanetimizden bir kesit:
Bir sevinç ki sormayın gitsin. İmamlar coşmuş, bütün camilerin minareleri arasına mahyalar asılmış “Vel come Amerika,” yani hoş geldin Amerika!
Sanki hoş geldin Şehr-i Ramazan’da da ne oluyormuş, güldürmeyin adamı!
Dostlar! Amerika; Milliyetçiliğimizin, dindarlığımızın, devrimciliğimizin merkezine oturmuştur. Milletimizin iç dinamiği felç edilmiştir.
Değerlerin en büyük özelliği, yön verme gücüne sahip olmasıdır. Ne yazık ki hiç bir değerimiz bize yön vermiyor. İç çelişkilerimiz bizi esir almıştır.
Ülkücüler, devrimciler bir kez olsun, canı gönülden ABD karşıtı olun. Hiç değil bu konuda sizi yönetenlere asi olun.
İlgili Terimler :

YORUMLAR