Irak birlikleri, Telafer’de 250 kilometre ilerledi

22.08.2017 16:01

Kişi Okumuş

0 Yorum

Irak birlikleri, Telafer’de 250 kilometre ilerledi

Irak’ın kuzeyindeki Telafer ilçesinde Irak güçleri, hızlı şekilde ilerlemeye devam ediyor. Amerikan Koalisyonu Sözcüsü, Irak güçlerinin Telafer’de 250 kilometre ilerlediğini duyurdu.

IŞİD karşıtı uluslararası koalisyon sözcüsü Ryan Dillon yaptığı açıklamada Irak güçlerinin Telafer’de büyük ilerleme kaydettiğini bildirdi.

Sözcü Irak güçlerinin yaklaşık 250 kilometre Telafer’de ilerlediğini ve bu mesafeyi tekfirci IŞİD teröristlerinin işgalinden kurtarmayı başardığını kaydetti.

Irak NNC haber sitesi de, Irak ortak güçlerinin muhtelif kollardan ilerleme kaydettiğini duyurdu.

Irak güçleri Pazar günü sabah saatlerinde IŞİD’in Neyneva vilayetindeki son kalesi sayılan Telafer’i işgalden kurtarma operasyonuna başladı.

Operasyonun ilk saatlerinde birkaç köy ve bölge işgalden kurtarıldı.

Telafer Operasyonu Komutanı Abdul Emir Yarallah de yaptığı açıklamada, Telaferin güneyinde bazı köy ve bölgenin daha teröristlerden geri alındığını bildirdi.

Abdul Emir Yarellah, Operasyona katılan Iraklı güçlerin, Tell Rahhal, el-Cabbare, Hüseyin İdris, el-Mola ve el-Mecid köylerini kurtararak Irak bayraklarını bu bölgelerde göndere çektiklerini ifade etti.

Diğer yandan Irak Gönüllü Halk Güçleri Haşdi Şaabi, Irak 9. Zırhlı taburu birimlerinin Haşdi Şaabinin desteğiyle Telafer’in el-Mahallebiye bölgesini tamamen kurtardıklarını bildirdiler.

Bu arada, Irak Ordusu, Musul’un batısında yer alan Telafer kentinde binlerce duyuru dağıtıldığını bildirerek teröristlerden silahlarını bırakarak teslim olmalarını istedi.

Sumeria News’un haberine göre, Irak Ordusu’nun Savaş Birlikleri, Hava Kuvvetlerine ait helikopterlerin Telafer kentinde binlerce duyuru dağıttığını bildirdi.

Bu duyurular Iraklı vatandaşların IŞİD mevzilerinden uzaklaşmaları talebinde bulunurken teröristlerin de silahlarını bırakarak canlarını kurtarmak için teslim olmalarını istiyor.

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, geçen Pazar günü Irak Televizyonu’ndan bir bildiri okuyarak Telafer kentinin Özgürleştirme Operasyonunu’nu başlatmıştı. Askeri üniforma giyen İbadi, IŞİD’li teröristlerin teslim olma veya ölmekten başka bir seçeneği olmadığını açıkladı.

Operasyonun başlatılmasından önce de Irak Ordusu Hava Kuvvetleri tarafından Telafer’in merkezinde binlerce duyuru dağıtılarak kent sakinlerinin yakında ulaşılacak büyük zafere hazır olmaları istenmişti.

Telafer’i IŞİD’den kurtarma operasyonu pazar günü Irak Başbakanı Haydar İbadi’nin talimatı ile başladı.

Operasyona, ordu, polis ve Haşdi Şabi güçlerinden çok sayıda asker katılmış bulunuyor.

Parstoday

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz