Irak ve Suriye’nin 3 Parçaya Bölünmesi Planlanıyor

16.06.2017 10:36

318 Kişi Okumuş

0 Yorum

Irak ve Suriye’nin 3 Parçaya Bölünmesi Planlanıyor

ABD ordusunun Ürdün’den Suriye’nin güneyine HIMARS roket sistemlerini aktardığı yönündeki haberleri değerlendiren Rus gazeteci Vladimir Lepöhin, “Bu, Pentagon’un Suriye’nin bir kısmını, birkaç yönden birden saldırıya izin verecek kendi sabit stratejik bir köprübaşı olarak gördüğü anlamına geliyor” dedi.

Rus gazeteci Vladimir Lepöhin, RIA Novosti için kaleme aldığı ‘ABD Ortadoğu’da ikinci Kosova kuruyor’ başlıklı yazısında, “Suriye topraklarının bir kısmını ABD askeri üssü için temizleme amacıyla koalisyon güçler son 1 ayda 3 kez El-Tanf’taki Suriye ordusu mevzilerini bombaladı” yorumunda bulundu.

Lepöhin konuya ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

‘TRUMP’IN STRATEJİSİ MENFAATE DAYANIYOR’

“ABD artık Suriye’deki varlıklarının temel amacının IŞİD’e karşı mücadele olmadığını gizlemiyor. Eski ABD Başkanı Barack Obama döneminde temel amaçları, bu ülkeye ‘demokrasi’ getirmek için Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad yönetimini yıkmaktı. Mevcut ABD Başkanı Donald Trump’ın yeni pragmatik stratejisi artık ‘demokratik’ laf kalabalığına değil banal menfaate dayanıyor. Yani bugün Esad’ın geleceği, Suriye’deki demokrasi ve Suriye muhalefetinin çıkarları Washington’un umurunda değil.”

‘ABD ARTIK SURİYE MUHALEFETİNİ DEĞİL, KÜRTLERİ KULLANIYOR’

“Bunun yanında bölgedeki varlığını sağlama almak için ABD her zamanki gibi başkalarını kullanıyor. Uzun süre boyunca bunun için hayali Suriye muhalefeti kullanıldı. Ama bugün ABD askerleri seçimini diğer güçlerden yana yapıyor: ortak dil buldukları ve yakın işbirliğinden çekinmedikleri gerçek terörist gruplar ve ABD’den silah ve teçhizat alan Kürtler.”

‘SURİYE’NİN KUZEY DOĞUSU KÜRTLERE VAAT EDİLDİ’

“ABD ordusu saldırılarını Suriye’nin doğusu ve kuzeydoğusuna yoğunlaştırıyor. Amaç, teröristleri Şam’a yakın orta kesimlere iterek kontrol edilen araziyi genişletmek. YPG’nin bugün ya da yarın Rakka’yı ele geçireceği (teröristler ABD askerlerinin oluşturduğu koridorlardan şehri terkediyor) ve Deyr ez-Zor’a dayandığı dikkate alınırsa Suriye’nin kuzey doğusunun Kürtlere vaat edildiği tahmin edilebilir.”

‘GERİYE KÜRTLERİN DEYRİZOR’U ALMASI KALIYOR’

“Muhtemelen yeni ‘bağımsız’ Kürdistan’ın temelini oluşturacak topraklar için Kürtler sonuna kadar savaşmaya hazır ve eğer Washington onlara destek sözü vermişse ABD’nin uzun vadede Ortadoğu’daki en önemli müttefiki olmaya hazır oldukları açık. Yani ‘terörle mücadelede’ kuzeydoğu ve güneydoğu cepheleri, Suriye ile Irak arasında ABD askerlerinin kontrolündeki birleşik bölge halinde birleştirilmesi için geriye Kürtlerin Deyrizor’u alması kalıyor.”

‘RUSYA, ABD’NİN KURMAYA ÇALIŞTIĞI BÖLGEYİ İKİYE BÖLDÜ’

“Ama ABD ordusu şimdiye dek bu planlarında başarısız oluyor. Sebebi, Rus özel operasyon timleri. Bu birliklerin himayesinde Suriye ordusu söz konusu bölgeye güçlü bir saldırıyla dahil olarak ABD’nin kurmaya çalıştığı bölgeyi ikiye böldü ve El-Tanfa’daki karargah ile Deyrizor yakınlarındaki Kürtler arasındaki iletişimi bloke etti. Muhtemelen bu durum, ABD ordusunu Ürdün’den el-Tanfa’ya füze sistemlerini aktarmaya zorladı. ABD-Kürtler birliği bugün sadece Suriye ve Rus askerlerini endişelendirmiyor. Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, dün yaptığı açıklamada, ABD’nin tüm vaatlerine rağmen YPG’nin eylemleriyle ilgili endişelerinin sürdüğünü dile getirmişti.”

‘KÜRTLER, ABD’NİN ELİNDE BOZUK PARA HALİNE GELDİ’

“Kendi devletlerini kurmak için her fırsattan yararlanmaya hazır olan Kürtler, bilinçli olarak Ortadoğu’nun merkezinde proxy-savaşları körükleme stratejisini güden ABD’nin elinde bozuk para haline geldi. Ortadoğu’da Kosova’ya benzer ABD yanlısı kukla devletin oluşturulması söz konusu. NATO himayesindeki yeni devleti kurma algoritması ve teknolojisi aynı olacak.”

“ABD, eski Sırbistan topraklarında yeni ve Pentagon tarafından yönetilen devleti kurmak için önce bölgedeki askeri varlığını meşrulaştırma gereği bulmuştu. Bunun için öncelikle Arnavutların Sırplara saldırıları teşvik edilmiş ardından Kosova’ya NATO KFOR birlikleri sokulmuştu. Pozisyonları sağlama almak için de ilhaka karşı çıkan Belgrad bombalamış, ardından da Arnavutların işgal ettiği bölgeden Sırplar atılmış, işgal edilen bölgeye yeni bağımsız devlet statüsü verilmiş ve NATO üsleri ile CIA şubeleri açılmıştı.”

‘ABD, SURİYE VE IRAK’I BİRKAÇ PARÇAYA BÖLMEYİ PLANLIYOR’

“Bugün uluslararası hukukun sıfıra indirildiği Ortadoğu’da ABD varlığını meşrulaştırma ihtiyacı yok. Suriye ile Irak arasındaki bölgede ABD istediği gibi hareket ediyor. Elbette Suriye ve Irak, ülkelerinin bir kısmının bağımsızlık ilan etmesine karşı. Ama bu ülkelerin görüşü ABD’nin umurunda değil. ABD, bu ülkeleri birkaç parçaya bölmeyi planlıyor.”

‘SÜNNİ, Şİİ VE KÜRT OLMAK ÜZERE 3 PARÇA’

“Irak ve Suriye’nin Sünni, Şii ve Kürt olmak üzere 3 parçaya bölünmesi planlanıyor. 25 Eylül’de yapılacak referandum sonucu muhtemelen bağımsız Kürdistan ilan edilecek. Bu sonucun Türkiye’nin güneydoğusunda da zincirleme tepkisine yol açacağını anlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu referandumun kimseye yarar sağlamayacağını söyledi. İran da aynı nedenden bu referanduma karşı çıkıyor. Ama Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin bu planlarından en çok Bağdat rahatsız. Irak Hükümet Sözcüsü Saad el-Haditi, ‘Irak yönetimi, Kürdistan’ın bağımsızlık kazanmasına yönelik tüm tek taraflı adımlara karşı’ açıklamasında bulundu.”

“Türkiye, İran, Irak ve Rusya’nın bu referandum konusunda sert tavrı, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert’i, Irak’ın bütünlüğüne destek verdiklerini açıklamak zorunda bıraktı. Bununla birlikte ABD’nin Ortadoğu’daki planlarını değiştirme niyetinde olmadığı ve bunun için Kürtler dahil başkalarını kullanacağı açık. Üstelik Kürtlere vaat edilen Kürdistan’ı Irak’ın kuzeyinde değil, Suriye’nin kuzeydoğusunda güya teröristlerin elinden alınacak 3 bölge temelinde oluşturmayı planlıyorlar.”

RAST HABER

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz