İran siyasi tarihinde bir ilk yaşandı, Ruhani ABD’ye seslendi

05.08.2017 21:02

364 Kişi Okumuş

0 Yorum

İran siyasi tarihinde bir ilk yaşandı, Ruhani ABD’ye seslendi

İran’da ikinci kez cumhurbaşkanı seçilen ve dini lider Hamaney’in onayının ardından bugün yemin eden Ruhani, ABD’nin son yaptırımlarını eleştirdi. En çok yabancı yetkilinin katıldığı yemin töreninde konuşan Ruhani, nihai nükleer anlaşmanın ihlali halinde yaşanacakları anlattı. Törende Türkiye adına Ekonomi Bakanı Zeybekci hazır bulundu.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ülke tarihine geçen bir törende ikinci görev dönemi için yemin etti.

Dini lider Ayetullah Hamaney’in 3 Ağustos’ta onayını alan Ruhani için başkent Tahran’da düzenlenen yemin törenine 130 ülke ve uluslararası kuruluştan üst düzey yetkililer katıldı. Böylece tören, İran tarihinde yabancı yetkililerin katılımının en yüksek olduğu tören olarak kayıtlara geçti.

Törene AB Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini de katıldı, Türkiye’yi de Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci temsil etti.

Törende 2015’te ABD ve BMGK’nın 5 daimi üyesi ile Almanya’dan oluşan P5+1 ülkeleriyle imzalanan nihai nükleer anlaşmayı hatırlatan Ruhani, ABD’nin son yaptırım kararlarını bir kez daha eleştirdi. Ruhani “Tüm dünya bilsin ki anlaşmanın ihlal edilirse İran ulusu ve hükümeti ortak tepkisini ortaya koyacaktır” dedi. Ruhani şöyle devam etti: “Anlaşmayı yırtıp atmakta kararlı olanlar, aynı zamanda kendi politika yaşamlarını da parçalara ayırdıklarını bilmeli.”

Sputnik

İlgili Terimler :

YORUMLAR