İran’da Terör Saldırıları

07.06.2017 11:05

Kişi Okumuş

0 Yorum

İran’da Terör Saldırıları

İran’da sıcak saatler: Hem Meclis’te hem de Humeyni’nin mezarında saldırı!

İran medyası, İran Meclisi’nde silah seslerinin duyulduğunu aktardı. Saldırganların Meclis’i basıp, korumaları vurduğu ortaya çıktı. Bu gelişmeden dakikalar sonra Ayetullah Humeyni’nin Tahran’ın güneyinde bulunan mezarında bir saldırı düzenlendiği haberi geldi. İki olayın koordineli olduğu düşünülüyor.

İran’da sıcak saatler: Hem Meclis’te hem de Humeyni’nin mezarında saldırı!

Yarı resmi haber ajansı Tasnim, çatışmada bir korumanın hayatını kaybettiğini, üç kişinin yaralandığını duyurdu.

İran ajansları, Meclis’e giren üç kişinin korumalara ateş açtığını yazdı. Tasnim’e göre Meclis’te rehine krizi de yaşandı. Ancak bu bilgi yetkili makamlarca doğrulanmış değil.

Bölgeden çelişkili haberler geliyor. Bir saldırganın yakalandığına yönelik bilgiler var. Meclis’te çatışmaların sürdüğü bildiriliyor.

Fars haber ajansına göre; Meclis Başkanlık Komitesi’nin kıdemli üyesi Ekber Ranjbarzadeh, bir saldırganın Meclis koridorunda yakalandığını söyledi. Ranjbarzadeh’e göre ise saldırganlar 4 kişiydi ve olayda 8 kişi yaralandı.

Milletvekili İlyas Hazreti ise en az üç saldırganın iki kalaşnikov ve bir tabanca taşıdığını söyledi.

Reuters’a konuşan bir tanık, Meclis’teki olayın sonra erdiğini söyledi. Tanıklar, güvenlik güçlerinin Meclis binasının içinde ve dışında toplandığını ifade etti.

meclistekisaldiri

HUMEYNİ’NİN MEZARINDA CANLI BOMBA

Öte yandan, Parlamento’da yaşanan gelişmelerin ardından, İran İslam devriminin lideri Ayetullah Humeyni’nin başkent Tahran’ın güneyinde bulunan mezarında bir saldırı yaşandı.

İran yarı resmi FARS haber ajansına göre; dört silahlı saldırgan Humeyni’nin mezarını taramaya başladı.

Saldırganlardan üçü türbeyi ziyaret eden insanlara ateş açtı, biri ise kendini havaya uçurdu.

patlama

Humeyni’nin mozolesinde görev yapan güvenlik güçleri ve korumalar, olay yerindeki bir intihar yeleğini de etkisiz hale getirdi.

FARS’ın haberine göre; saldırganlardan biri çatışmada öldürüldü, diğeri siyanür içerek intihar etti, üçüncü saldırgan ise kadındı ve çatışmayı takiben güvenlik güçleri tarafından yakalandı.

Saldırıda bir kişinin öldüğü, üç kişinin yaralandığı öğrenildi. Fars haber ajansı Arap medyasına dayandırarak, iki saldırıyı da IŞİD’in üstlendiğini yazdı. Ancak Arap sitelerinin bu haberi yarım saat sonra kaldırdığı belirtildi.

humeyni

 

 

İlgili Terimler :

YORUMLAR