İsmihan Emi hayatını kaybetti!

24.06.2024 15:44

Kişi Okumuş

0 Yorum

İsmihan Emi hayatını kaybetti!

Kars’ın önde gelen simalarından, Doğu Sinemasının sahibi, İsmihan Güzelderen vefat etti!

Kars’ta, en az üç kuşağın hayatlarına küçük dokunuşları olan İsmihan Emi‘yi, Avukat Sn. Cengiz Şıklı şöyle anlatıyor!

İsmihan Güzelderen;
Biz onu hep İsmihan emi diye tanıdık.Sinemacı İsmihan ve İsmihan’ın sineması özdeş iki isim olarak belleklerimize kazındı.O kadar çok şey anlatıldı söylendi ki onun hakkında,tevatürler,şehir efsaneleri ,dedikodular hayal güçlerinin çeşitliliği gerçekle hayal birbirine karıştı. Bugün dönüp geriye baktığımızda o Kars’ımızın yaşayan bir efsanesi, yaşayan bir insan hazinesi olarak karşımızda duruyor.
Babadan kalma taş yapısı binalarını yıkıp yerine beton çok katlı binalar dikebilir,lüks bir yaşam sürebilirdi..O bunun yerine mütevazı bir yaşa sürmeyi seçerken, Kars’ın insanına yedinci sanatı tanıttı,sevdirdi..O Kısıtlı imkanlar içinde,hatta imkansızlıklar içinde yaşamı bir şenlik gibi hep birlikte yaşamayı öğretti…
Çoğu şehirde elektrik yokken Kars çayına kurulmuş Siemens jeneratörün ve Havariler Kilisesi’nin bitişiğindeki dizel jeneratörün ürettiği elektrikle sinema filmi oynatmak, tahta sandalyelerle dolu salonu tıklım tıkış çok ucuz fiyata doldurmak,kopan filmleri köhnemiş sinema makinesiyle montajlayıp, yamayıp kesintisiz sinema oynatmak her yiğidin harcı değildi.O bir gönül adamı kültür emekçisiydi.
Çocukluk yıllarımda bir zafer bayramında onu subay üniforması içinde görmüş şaşırmıştım. babam bana yedek subayların milli bayramlara subay üniformalarıyla katılma hakları olduğunu anlatmış İsmihan eminin Kore savaşına katıldığını, teğmen olarak gittiği savaştan üsteğmen rütbesi ve madalyasıyla döndüğünü anlatmıştı..
Onu eşsiz kılan hayal gücü kültürel birikimi belagat yeteneğiydi.Film koptuğunda ya da elektrikler kesildiğinde tahta sandalyelerden birini sahneye çeker, sahnenin her iki yanına astığı gaz lambasının ya da lüks lambasının ışığında ”Uşahlar hele kiriyin.Sükut durun filmin gerisini men annadacam. Ne gayrım ceryan getti”der izleyicileri sükunete davet eder güven veren ses tonuyla bir meddah edasıyla tüm yaratıcılığını kullanarak.filme nokta koyar herkesi mutlu ve neşeli bir şekilde evlerine uğurlardı.Kıvrak zekası,kültürel donanımı, babacanlığı bir barış atmosferi içinde insanımızı huzura kavuşturur,mutlu ederdi.Onun sayesinde KARS’TA kadınlar ve çocuklar sinemayla tanıştı. Cumhuriyeti kavradı. çok yaşa varol
İsmihan emi…O hayattayken ona bir film anlattırılıp videoya kaydedilmesi en büyük hayalimdir.
İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz