İsrail’in Hizbullah’a Saldırması Faciaya Neden Olur

05.07.2018 12:33

628 Kişi Okumuş

0 Yorum

İsrail’in Hizbullah’a Saldırması Faciaya Neden Olur

Bir Fransız kaynak; İsrailli yetkililerin Suriye’de Lübnan Hizbullahı’na saldırmaları durumunda bunun Lübnan ve İsrail için bir facia olacağını tespit ettiklerini duyurdu.

Fransız üstdüzey bir yetkili el-Hayatu Edea gazetesine verdiği röportajda; Paris, Hizbullah’ın askerlerinin yarısını, bu sayı birkaç bin olarak tahmin ediliyor, Suriye’den Lübnan’a geri çekti, iddiasında bulundu.

Bu kaynak ayrıca; Hizbullah’ın Suriye’deki askerlerinin sayısı 5-8 bin civarındaydı ve şuan bunların yarısı geri döndü, ifadelerini kullandı.

Bu kaynak daha sonra; Suriye hükumeti ile Tel-Aviv arasında birbirine saldırmama anlaşması doğrultusunda Hizbullah’ın İsrail’e saldırmadığı gibi İsrail de Suriye’de Hizbullah’a saldırmıyor! iddiasında bulundu.

Fransız kaynak daha sonra; İsrail Suriye’de sadece İran güçlerinin olduğu alanlara saldırıyor. Paris’e göre Hizbullah birçok silaha sahiptir ve Suriye’deki savaşta da askeri alanda birçok tecrübe edindi. Tel-Aviv daha önce Suriye’deki savaşın Hizbullah’ı askeri açıdan zayıflatacağına inanıyordu ancak Hizbullah’ın Suriye’de asker kaybetmesine rağmen güçlendiğini vurguladı. İsrail yetkilileri Hizbullah’a saldırmaları durumunda bunun Lübnan ve İsrail için bir facia olacağını anladılar. Lübnan’da hükumetin kurulmasının gecikmesi Paris tarafının endişelenmesine neden olmaktadır çünkü bu ülke bir durgunluk dönemindedir.

Rasthaber

İlgili Terimler :

YORUMLAR